14. května 2013 13:07 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Vláda couvla, v nové kampani už přiznává snížení státní penze

Spoření na důchod - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Spoření na důchod - ilustrační foto | foto: Shutterstock

PRAHA Nová vládní propagace důchodového spoření odstartovala v pondělí. Stačil však den, aby se změnila. Na oficiálním webu klidnaboucnost.cz kabinet lidi totiž začal upozorňovat na to, že jim při vstupu do 2. pilíře poklesne vyplácený státní důchod. Právě tahle informace ještě včera na webu chyběla.

Hlavní české televize vysílají od pondělí reklamu, která má přimět lidi ke spoření na penzi. Cílem je hlavně přesvědčit 35leté a starší, aby do konce června vstoupili do 2. pilíře. Tedy aby si přesměrovali část sociálních odvodů do soukromých fondů a přidali k nim další díl své výplaty.

Na vládní klip se podívejte zde

„Odkládejte si stranou třeba 500 korun na důchod a stát vám k tomu přidá každý měsíc 750,“ láká herec Jan Antonín Duchoslav. Představitel Vikiho Cabadaje z filmu Sněženky a machři si už ale nechá pro sebe, že vstup do 2. pilíře je nevratný. A že lidem v budoucnu sníží o stokoruny až tisíce korun vyplácený státní důchod.

Podobně navíc (ne)informoval i web klidnaboucnost.cz, na který reklama odkazuje. Ještě včera nebylo u jeho kalkulačky na výpočet důchodů ani slovo o tom, co udělá přesun peněz do soukromých fondů se státní penzí.

Když se o zamlčování důležitých faktů v oficiální kampani začaly zajímat Lidové noviny, kabinet se bránil, že je vše v pořádku. „Veškeré informace jsou objektivně prezentovány,“ tvrdil mluvčí Jan Hrubeš.

Dnes ale přišla změna. Kalkulačka sice stále neukazuje, o kolik se lidem sníží státní důchod při vstupu do 2. pilíře. Obsahuje ale nové upozornění: „Vstupem do 2. pilíře se vám mírně snižuje důchod vyplácený z 1. pilíře, ale zpravidla o méně, než kolik získáte důchodem ve 2. pilíři ze státních příspěvků a jejich zhodnocení.“

Otázkou je, zda se podobné upozornění objeví aspoň textem i v televizní reklamě. Jejím obsahem se už zabývá Rada pro reklamu, která nedávno obdobný spot Penzijní společnosti České pojišťovny klasifikovala jako neetický.

Reklamni plakát na důchodové spoření.

Reklamni plakát na důchodové spoření.

Premium

Konzumace jídla několikrát denně je klišé, tvrdí výživový poradce Fořt

Renomovaný výživový poradce Petr Fořt | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Napsal více než dvacet knih o zdravém životním stylu a boji s obezitou. Petr Fořt tvrdí, že žádný obecně platný návod...

Premium

Pes celý život čeká na to, až ho někdo sprdne, říká veterinář

Zvířecí ortoped a chirurg Roman Skala | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Do své ordinace v centru Prahy dochází den co den už 22 let, aby znovu na nohy postavil čtyřnohé domácí mazlíčky. „I...

Premium

Mladí ztrácejí chuť na sex. Závislost na pornu stoupá, říká sexuoložka

Petra Sejbalová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Sex je všude kolem nás, děti a dospívající vyrůstají s internetovou pornografií. Rodiče by si neměli myslet, že děti na...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!