Neděle 25. července 2021, svátek má Jakub
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Vláda schválila další omezení obchodu. Nahrazuje opatření, které zrušil soud

Česko

  12:54aktualizováno  18:35
Praha - Vláda v pátek dopoledne během patnáctiminutového online zasedání schválila opatření o omezení obchodu. Reagovala tak na čtvrteční zrušení opatření Nejvyšším správním soudem (NSS). Uvedl to mluvčí kabinetu Vladimír Vořechovský s tím, že podrobnosti bude na ohlášené tiskové konferenci ve 13:00 prezentovat ministr zdravotnictví Petr Arenberger (za ANO).

ilustrační snímek foto: Michal TurekMAFRA

U omezení maloobchodu a služeb se v novém opatření, které od pondělí nahradí předpis zrušený NSS, nic nezmění, řekl ministr Arenberger.

Ve čtvrtek ministr uvedl, že plánuje nahradit normu novou verzí opatření proti šíření covidu-19. V novém opatření chybí například omezení maximálního počtu účastníků demonstrací na 100.

Podle soudu hlavní vada opatření spočívala v tom, že nebylo vydáno s předchozím, ale až s následným souhlasem vlády. Bez předchozího souhlasu vlády může ministerstvo zdravotnictví podle pandemického zákona vydávat opatření jen tehdy, když hrozí nebezpečí z prodlení, což v tom případě nedoložilo. Podle Arenberga tak vláda učinila, protože se v Děčíně objevila brazilská mutace covidu-19.

Havlíček obhajuje omezení

Přetrvávající omezení maloobchodního prodeje a poskytování služeb není v rozporu s aktuálním rozhodnutím Nejvyššího správního soudu. Soud se ve svém rozsudku obchodem a službami kromě jedné vedlejší poznámky nezabýval. Poslancům to v pátek řekl vicepremiér a ministr průmyslu Karel Havlíček (za ANO) v debatě na téma Konce likvidace českého maloobchodu, kterou vyvolali Piráti. Poslanci nakonec nedospěli k hlasování o navržených usneseních, protože klub ANO požádal před přestávkou o přestávku na poradu. Ve zbytku jednacího dne už se sněmovna k tomuto tématu nevrátila.

Nejvyšší správní soud ve čtvrtek oznámil, že zrušil celé mimořádné opatření ministerstva zdravotnictví, které kromě jiného omezuje provoz obchodů, služeb i setkávání lidí. Zásah má několikadenní odklad, vstoupí v platnost čtvrtý den po právní moci soudního rozhodnutí, tedy po jeho doručení aktérům. Vláda v pátek dopoledne v reakci na to schválila nové opatření o omezení obchodu, uvedl mluvčí kabinetu.

„Podle našeho názoru trvání omezení maloobchodního prodeje a služeb není v rozporu s rozsudkem soudu,“ řekl Havlíček. Soud se podle něj vyjádřil zejména k omezení hromadných akcí.

Poslanec Pirátů Mikuláš Ferjenčík naopak prohlásil, že vláda jednala nezákonně a soudem zamítnutým opatřením překročila své kompetence, které si podle něj vymyslela. Označil to za krátkozraké a varoval, že to bude stát spoustu peněz na odškodnění. Argument, že není možné otevřít obchody kvůli epidemii, nyní absolutně neobstojí, uvedl.

Chce, aby sněmovna mimo jiné konstatovala, že současné uzavření maloobchodu je protiprávní a neodpovídá znění pandemického zákona. Otevření maloobchodních provozoven po vládě požadují také poslanci SPD a hnutí Trikolóra. Klub SPD chce po vládě navíc i to, aby neprodleně zajistila otevření služeb včetně gastronomických jen při základních opatřeních.

„Jsme v situaci, kdy to vypadá, že máme jednou nohou nakročeno k tomu, abychom se z toho téměř dostali,“ řekl Havlíček. „Nezkažme si to, není to o politice, o ideologii,“ poznamenal. Pokud budou čísla klesat ke 100 nakažených na 100.000 obyvatel, vláda by mohla 3. května uvolnit obchody, uvedl.

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!