Neděle 8. prosince 2019svátek má Květoslava 8 °C oblačno Předplatné LN
23. června 2016 15:43, aktualizováno  16:01 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Vláda dostala právo zvyšovat důchody nad rámec zákona. Novelu již podepsal Zeman

Spoření na důchod - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Spoření na důchod - ilustrační foto | foto: Shutterstock

PRAHA Vláda získala pravomoc zvyšovat důchody nad zákonný rámec, pokud bude růst podle pravidel nízký. Navýšení penzí z rozhodnutí kabinetu nebude moci překročit 2,7 procenta ročně. Počítá s tím důchodová novela, kterou ve čtvrtek podepsal prezident Miloš Zeman, informoval jeho mluvčí Jiří Ovčáček.

Schválená mez by příští rok vládě umožnila zvýšit starobní penze v průměru zhruba až o 300 korun měsíčně. Koalice se zatím shoduje na valorizaci o 200 korun. Podle výpočtu ze zákonného rámce by odhadované zvýšení činilo kolem 180 korun. Kabinet původně navrhoval hranici pro své rozhodování 1,7 procenta, o procentní bod vyšší prosadili ve Sněmovně v souladu s dohodou v koalici sociální demokraté.

Každý rok o 2,7 procenta

Přijatá úprava podle ministra Jiřího Dienstbiera (ČSSD) neznamená, že důchody porostou každý rok o 2,7 procenta. Vláda jen získala tuto možnost a nemusí limit vyčerpat, rozhodovat se bude podle konkrétní situace v konkrétním kalendářním roce.

Důchody horníků z hlubinných dolů

Nová pravidla, která Zeman podepsal, se týká i penzí horníků z hlubinných dolů. Ti budou moci odcházet do starobního důchodu o sedm let dříve než ostatní pracovníci, tedy zhruba v 56 letech.

Dřívější odchod do penze by se podle novely měl vztahovat na havíře, kteří odpracovali 3300 směn v uhelném nebo 2200 směn v uranovém dole. Pokud práce skončila po dosažení nejvyšší přípustné expozice, stačit by mělo o 319 směn v uhelném dole méně a u uranu o 219 směn méně.

Vláda původně navrhovala, aby horníci mohli čerpat penze o pět let dřív než ostatní pracovníci. Další dva roky k nim přidala Sněmovna. Senát s tím souhlasil.

Důchody se v Česku podle zákona zvyšují vždy od ledna, a to o růst cen a třetinu růstu reálných mezd. Tyto ukazatele za poslední období byly nízké, takže měsíční penze letos vzrostla v průměru o 40 korun. Zákonodárci proto přidali důchodcům jednorázově pro tento rok 1200 korun navíc. Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) už dříve řekl, že stejný postup by byl možný podle rozpočtového vývoje i příští rok.

Vláda v minulosti měla možnost schválit i vyšší než zákonnou valorizaci. Novela to ale před několika lety zrušila. Předchozí kabinety využily podle dostupných informací toto právo za 15 let jen třikrát.

ČTK