26. ledna 2010 18:13, aktualizováno  20:45 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Vláda je zkorumpovaná, říká Bursík. Fischer žádá omluvu

Martin Bursík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Martin Bursík | foto: Tomáš Hájek, Lidové noviny

PRAHA Záporné stanovisko vlády k poslanecké novele horního zákona naznačuje korupční jednání kabinetu, řekl dnes ve sněmovně poslanec Strany zelených Martin Bursík. Vládu obvinil z podléhání lobbistickým tlaků uhelných společností.

Premiér Jan Fischer od Bursíka žádá kvůli nařčení veřejnou omluvu. "Vaše slova jsou za hranou slušnosti," vzkázal mu předseda vlády v otevřeném dopise, který obdržela ČTK.

Bursík večer oznámil, že svou odpověď na Fischerův dopis zveřejní ve středu ráno na tiskové konferenci ve sněmovně.

Fischerův kabinet návrh horního zákona někdejší vlády Mirka Topolánka (ODS) ze sněmovny stáhl. Bursík to už tehdy ostře kritizoval. Skupina poslanců zelených, KDU-ČSL a KSČM podala obdobnou předlohu.

Strana zelených žádá, aby byla zařazena na program nynější sněmovní schůze. Vláda uvedla, že připravuje aktualizaci energetické koncepce a návrh může ohrozit její cíle.

"Princip, kdy se vláda odkazuje ve svém negativním stanovisku na doposud neexistující dokumenty, je formálně právně vadný," řekl dnes Bursík. Vláda podle něho podlehla vědomě, nebo nevědomě lobbistickému tlaku uhelných společností. "zdůvodnění vlády je prostě skandální podlehnutí lobbismu a naznačuje korupční jednání vlády, pane premiére," prohlásil v emotivním proslovu poslanec.

Fischer: chci omluvu

Fischer napsal, že Bursík má na svůj názor na zákon právo. "Co však přijmout nemohu, je obvinění z korupce, které jste na adresu vlády rovněž vyslovil," sdělil premiér. Bursík to podle něho udělal bez důkazu.

"A já se jménem svým i jménem vlády proti Vašemu obvinění důrazně ohrazuji. Vaše slova jsou za hranou slušnosti," zdůraznil Fischer. Pokud prý má Bursíka dál považovat za slušného člověka, chce od něho veřejnou omluvu.

Novela horního zákona, která mimo jiné zpřesňuje pravidla pro odpisy ložisek uhlí. Předloha rovněž ruší předkupní právo těžební společnosti na pozemky na území dobývacího prostoru.

Lidovky.cz, ČTK

Partner nechce být u porodu, mám ho přemlouvat?
Partner nechce být u porodu, mám ho přemlouvat?

Ahoj, prosím poraďte mi, jak se s tím srovnat.