130 let

Premiér Petr Fiala | foto: Filip Fojtík, MAFRA

Fiala: Jen přidat na platy nestačí, univerzity to mají s miliardami umět

Česko
  •   16:36aktualizováno  18:28
Vláda se na svém výjezdním zasedání v Jeseníku podle premiéra zabývala především vzděláváním a financováním vysokých škol. Jen přidání peněz humanitním oborům, kde si stěžují na nízké platy, nestačí, míní Fiala. Chce efektivní řešení. Tématem jednání byla i dopravní obslužnost do Olomouckého a Moravskoslezského kraje.

Členové vlády se dnes věnovali celý den návštěvě Moravskoslezského kraje, Olomouckého kraje a oblasti Jesenicka. „Nechceme vládnout jen z Prahy,“ řekl Fiala (ODS). Takovéto návštěvy plánuje ideálně 4x do roka.

Jednoduché navýšení peněz humanitním oborům, jejichž pedagogové protestují kvůli platům, řešení problémů nepomůže, míní premiér Petr Fiala. Ministr školství Vladimír Balaš (STAN) kolegy informoval o vyjednávání s vysokými školami, uvedl, že chce hledat dlouhodobé a efektivní řešení.

Zmínil svoje někdejší působení v akademické sféře. Řídil Masarykovu univerzitu, jež podle něj hospodaří s 8,5 až deseti miliardami korun. Připomněl, že stát meziročně zvýšil peníze pro vysoké školy o tři miliardy. Přidání nějaké částky podle Fialy nic nevyřeší, problém tkví i ve struktuře vysokých škol. „Pokud máme pomoct, musíme to dělat v úzké spolupráci, jednoduché řešení navýšením financí není,“ konstatoval.

„Není problém pouze v institucionálním podfinancování, ale i v tom, jak si vysoké školy prostředky rozdělují uvnitř. Mechanismy a počet oborů jsou takové, že je financování složitější,“ řekl Balaš. Uvedl, že kabinet bude jednat o navýšení rozpočtu vysokých škol o 901 milionů korun, čeká ale na „vstřícný krok“ ze strany vysokých škol.

Na vzdělávání na veřejných vysokých školách je letos podle ministerstva školství určeno 30,9 miliardy korun, tedy o 2,3 miliardy víc než loni. Kvůli odměňování vyučujících humanitních a společenskovědních oborů v úterý protestovala část vysokoškolských pedagogů.

Balaš v úterý médiím řekl, že rozčarování pedagogů chápe, ale zatím čeká na informace o systémových krocích škol, které má dostat 21. dubna. Zástupci škol, zapojených do protestní akce Hodina pravdy, označili podfinancování veřejných vysokých škol a nízké platy vyučujících za ostudu, hanebnost a katastrofu.

Vláda se na výjezdním zasedání v Jeseníku zabývala také tématy, která souvisejí s podporou strukturálně postižených regionů. Projednala například aktualizaci Národního plánu obnovy a půjčku z Nástroje pro oživění a odolnost. Ještě před jednáním se ministr vnitra Vít Rakušan vydal na návštěvu hasičské stanice, ministr dopravy Martin Kupka zase na stavbu obchvatu Bludova.

Důležitým tématem byla doprava. Dopravní dostupnost je jedna ze zásadních podmínek rozvoje těchto regionů. „Diskutovali jsme o rozvoji v Bruntále, Jeseníku a Šumperku,“ řekl Fiala.

„Stavba tahu silnice I/44 Mohelnice – Šumperk souvisí s budováním dálničního tahu D35 v úseku Hradec Králové – Mohelnice, která spolu s dálnicí D11 představuje alternativní severní trasu spojující Čechy s Moravou,“ sdělil ministr.

„Abychom dokázali snížit rozdíl, který je mezi znevýhodněnými lokalitami a těmi ostatními, musíme se zaměřit na stavbu silnic a rozvoj technologií,“ řekl Fiala. V oblasti podle něj přibyde cca 30 km silničních staveb, což pomůže dostupnosti a rozvoji těchto regionů.

Fiala i ostatní členové české vlády rovněž konstatovali, že jsou proti startu ruských a běloruských sportovců na olympijských hrách. Uvedli to před a po dnešním jednání vládního kabinetu v Jeseníku. Podle ministra zahraničí Jana Lipavského (Piráti) je potřeba si uvědomit, že ruští sportovci jsou vychováni ruským státem. Na Ukrajině zemřely stovky sportovců a trenérů, olympijské ideály byly pošlapány, řekl.

Mezinárodní olympijský výbor (MOV) v úterý doporučil mezinárodním sportovním federacím, aby umožnily návrat neutrálních ruských a běloruských sportovců do soutěží.

Autor: miv
  • Vybrali jsme pro Vás