Podle Jurečky by se pak do konce října mohlo uskutečnit jednání lídrů koaličních stran s předáky, kde by se postup při odměňování dohodl.
Odbory poukazují na reálný pokles výdělků. Žádají růst platových tarifů o deset procent. Zůstávají ve stávkové pohotovosti, řekl předák Českomoravské konfederace odborových svazů (ČMKOS) Josef Středula.
„Budu chtít, abychom se nad tématem potkali nejpozději do konce října, abychom na jednání s odbory byli jako představitelé koaličních stran a záležitost (zvýšení výdělků) dohodli a uzavřeli, abychom viděli, jaká je ta konkrétní strategie a co lidé v jednotlivých resortních organizacích a na jednotlivých resortech mohou v roce 2024 očekávat,“ uvedl ministr.
Jurečka zopakoval, že kabinet v připravovaném rozpočtu na příští rok počítá se snížením sumy na platy o dvě procenta. Ve svém resortu chce navýšit výdělky díky odměnám a snížení počtu pracovníků. Volná místa se neobsazují. Odměny se mají rozdělovat podle výkonu.
„Je velmi důležité, aby zástupci jednotlivých odborů mluvili s ministry. Každý z nás ministrů v tento okamžik ví velmi přesně, jakou má celkovou výši své rozpočtové kapitoly... Jedna věc je konkrétní číslo napsané v rozpočtu. Pak jsou tady ještě takzvané nespotřebované nároky, které se zapojují do výdajů v dalším roce,“ řekl Jurečka.
Odboráři by měli dostat od ministerstva práce údaje o vývoji výdělků v jednotlivých oborech za poslední roky i letošní první pololetí. Podle Jurečky k vyplacení vyšších výdělků není zvednutí tarifů potřeba.
Požadujeme růst tarifů
S tím odboráři nesouhlasí. „Budeme trvat na tom, aby se navyšovaly tarify. Náš požadavek je růst o deset procent nominálu v tarifní oblasti,“ uvedl Středula.
Svazy zůstávají ve stávkové pohotovosti, soustředit se chtějí na jednání s ministry. Poukazují na pokles reálných příjmů pracovníků veřejného sektoru od loňska do příštího roku, a to podle jednotlivých profesí za tři roky zhruba o pětinu.
Odborová centrála ale počítá s vyšší inflací než ministerstvo financí. To v srpnové predikci očekává pro rok 2024 míru inflace 2,8 procenta, odbory odhadují šest procent. Varují také před úbytkem pracovníků a omezením služeb státu.
Předáci o jednání o úpravě platů žádali vládu v květnu. Podle Středuly se první schůzka uskutečnila až v pátek, tedy čtyři dny před pondělním jednáním tripartity o rozpočtu a necelý týden před středečním hlasováním vlády o podobě rozpočtového zákona. „Považujeme to za selhání sociálního dialogu,“ řekl šéf ČMKOS.