Sobota 9. prosince 2023, svátek má Vratislav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Česko

Nová vláda bude mít 18 členů. Koalice se dohodly na rozdělení křesel i na programu

Lídři pěti stran - ODS, KDU-ČSL, TOP 09, STAN a Piráti - jednali o programu a struktuře budoucí vlády koalic SPOLU a PirSTAN. Má ji vést lídr koalice SPOLU a předseda občanských demokratů Petr Fiala. (26. října 2021) foto:  Petr Topič, MAFRA

Koalice Spolu a Pirátů se STAN se po dvanáctihodinovém jednání dohodly na koaliční smlouvě i programovém prohlášení společné vlády, uvedl Petr Fiala. O rozdělení vládních postů mezi dvě předvolební koalice je jasno. Ve vládě budou nově ministři pro legislativu, pro evropské záležitosti a pro vědu a výzkum. Podepsat koaliční smlouvu i programové prohlášení chtějí strany v pondělí. Fiala po jednání také oznámil, že prezident Miloš Zeman se s ním setká po přeložení z JIP na normální pokoj.
  9:44aktualizováno  23:33

Trojkoalice Spolu obsadí místa ministrů financí, obrany, práce, dopravy, zdravotnictví, spravedlnosti, zemědělství, životního prostředí, kultury a pro vědu.

Koalici Pirátů a Starostů připadnou v nově utvářené vládě ministerstva vnitra, průmyslu, školství, místního rozvoje a digitalizace, ministerstvo zahraničí a také nově definovaný ministr pro legislativu a ministr pro evropské záležitosti.

Personální obsazení nechtěl lídr vznikající koalice na premiéra a předseda ODS Petr Fiala po celodenním jednání přiblížit. Nejprve chce koalice dohody potvrdit ve stranických grémiích tak, aby je mohla v pondělí 8. listopadu podepsat.

„Chci zdůraznit, že nevytváříme žádné nové úřady, ale pro lepší koordinaci některých činností jsme se rozhodli pověřit některé členy vlády některými úkoly,“ vyjádřil se Fiala k nově definovaným ministerským postům. Zdůraznil, že obdobné funkce již v minulosti existovaly.

Nový ministr pro EU by měl podle Fialy koordinovat českou unijní politiku, ale také zlepšit přípravy na české předsednictví v příštím roce. Ministr pro legislativu by měl zlepšit kvalitu nových předpisů a předsedat Legislativní radě vlády. „Nechceme, aby tu byly tak špatně připravené zákony, jak jsme byli svědky v minulém funkčním období,“ řekl šéf ODS.

Lídr Spolu Petr Fiala po jednání také informoval o tom, že hospitalizovaný prezident Miloš Zeman je ochoten přijmout ho ve chvíli, kdy bude v nemocnici přeložen z intenzivní péče na normální pokoj. Fiala to novinářům řekl po celodenním jednání o koaliční smlouvě a programu vznikající vlády.

Uvedl, že podle šéfa prezidentské kanceláře Vratislava Mynáře se na něj prezident těší a je připraven se s ním sejít.

Dvanáctihodinové jednání o podobě vlády

Fiala označil úterní jednání za dlouhé, ale úspěšné, protože se strany dohodly na vládní koaliční smlouvě i programovém prohlášení.

Užší vyjednávací týmy obou koalic ve Sněmovně zasedly k jednání kolem 9:30. V prvních šesti hodinách schůzky nalezli lídři pětice zastoupených stran shodu na koaliční smlouvě a jednali také o struktuře kabinetu. Dalších šest hodin se zabývali programovým prohlášením.

Ani jeden z dokumentů se ještě v úterý koalice zveřejnit nechystají. Nejprve hodlají koaliční dohodu a program nechat posoudit orgány jednotlivých stran.

Lídři pěti stran - ODS, KDU-ČSL, TOP 09, STAN a Piráti - jednali o programu a struktuře budoucí vlády koalic SPOLU a PirSTAN. Má ji vést lídr koalice SPOLU a předseda občanských demokratů Petr Fiala. (26. října 2021)

Předseda STAN Vít Rakušan ráno před začátkem jednání uvedl, že v programu je nutné dořešit drobnosti. „Spíše formulační záležitosti v oblasti životního prostředí a některé nejasnosti, jak to vlastně myslíme ve finanční a ekonomické oblasti. Ale nevidím tam nic, na čem by se shoda nedala najít,“ uvedl. I kandidát na premiéra a šéf ODS Petr Fiala před týdnem oznámil, že v naprosté většině programových otázek panuje shoda. 

Koaliční smlouvu chce mít Fiala příští týden. Kdo může být v jeho nové vládě

Úterní dohoda o struktuře vlády se podle Fialy i předsedy Pirátů Ivana Bartoše týká pouze rozdělení postů mezi Spolu a PirSTAN. „Neprobírali jsme rozdělení resortů jednotlivým stranám,“ uvedl Fiala. Bartoš je rád, že se podařilo najít schéma rozdělení postů mezi koalice. „A myslím, že vyřešené to máme i v rámci naší koalice,“ řekl.

Rakušan řekl, že Piráti se STAN nebudou zasahovat do toho, jak si jednotlivé posty rozdělí mezi sebe strany Spolu. „Předpokládal bych to samé od druhé koalice. Prostě jsme dva subjekty, které spolu jednají. A to vnitřní uspořádání necháme na nás,“ řekl.

Na jednání se nemluvilo ani o konkrétních ministerských kandidátech jednotlivých stran. „Ta jména, jakkoliv jsou teď důležitá, musí zaznít až ve chvíli, kdy bude jmenován premiér a bude předkládat prezidentovi návrh na jmenování členů vlády,“ řekl Fiala.

Stanjura by přijal nabídku stát se ministrem financí, pokud by ji od Fialy dostal. „Zatím jsem ji nedostal, ještě nejsme tak daleko,“ řekl novinářům. Souhlasí s názorem, že ministr financí by měl být ze stejné strany jako premiér. Ukázaly to podle něj zkušenosti z vlády Petra Nečase i Bohuslava Sobotky.

Dosavadní opoziční koalice se na vytvoření vlády domluvily bezprostředně po vyhlášení výsledků říjnových voleb do Sněmovny. Po začátku jednání strany oznámily, že by chtěly koaliční smlouvu a programové prohlášení připravit k podpisu do 8. listopadu.

Široká vedení, která by měla dokumenty před podpisem schválit, se chystají strany svolat na čtvrtek a pátek. Zvláštní schvalovací proces pak čeká Piráty, termín celostátního fóra zatím podle jejich mluvčí Karolíny Sadílkové nebyl stanoven.

Autoři: ,