Úterý 18. ledna 2022, svátek má Vladislav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Vláda se na zpřísnění opatření neshodla, ve hře je i rakouský model lockdownu. Rozhodne čtvrtek

Česko

  16:15aktualizováno  22:12
Vláda se ani po třech hodinách jednání neshodla na zpřísnění pravidel v boji s covidem. Vrací do hry rakouský model lockdownu pro neočkované. Rozhodne ve čtvrtek. „Musíme zabránit přeplnění nemocnic,“ řekl po jednání vlády premiér Andrej Babiš. Ve hře bude podle něj vedle rakouského modelu i bavorský, v němž neplatí žádný typ testů, či to, že by se uznávaly jen PCR testy.

Právě tuto variantu, která počítá se zrušením uznávání antigenních testů i samotestů a uznáváním jen PCR testů, doporučuje i Anticovid tým opozice. Ze zvažovaných variant je to ta nejměkčí.

„Strávili jsme tři hodiny diskusemi nad dalšími opatření,“ řekl Babiš.

Tři varianty, jak dál proti covidu, které zvažuje vláda

Rakouský model - neuznávají se testy a lockdown pro neočkované

Bavorský model - neuznávají se testy (ale není lockdown pro neočkované)

O - PCR - N (podporuje ho Anticovid tým opozice) - k prokázání bezinfekčnosti jsou kromě očkování či nemociv posledních 180 dnech připuštěny i PCR testy (nejměkčí varianta)

Ráno na Nově hovořil o dvou variantách termínu - 29. listopadu či o začátku prosince - kdy by se měly přestat uznávat antigenní testy a samotesty. „Další opatření budeme konzultovat s nově nastupující vládou,“ řekl Babiš.

Nakonec se rozhodla vláda v demisi, že zváží i dvě tvrdší varianty.

Vojtěch před jednáním vlády řekl, že osobně by byl pro přísnější opatření včetně rakouského modelu.

„Opatření mohla být přísnější, ale je to výsledek nějakého konsensu. Je dělané s cílem hlavně zvýšit proočkovanost,“ uvedl před jednáním vlády ministr. Očkováno je v současné době 59,9 procenta populace.

Lockdown odmítl už ráno a znovu po večerním jednání kabinetu Babiš.

„Uvidíme, jak to bude vypadat koncem listopadu, a podle té situace se rozhodne, jaká opatření budou v prosinci,“ řekl ve Snídani s Novou premiér v demisi. Mluvil o tom, že chce shodu s opozicí, aby byla zachována kontinuita v boji proti covidu, ale to po večerním jednání kabinetu neplatí.

V Rakousku od pondělí není uznáván ani PCR test, ale naopak model 2 G (geimpft oder genesen, tedy očkovaný nebo vyléčený z nákazy - pozn. autora) a fakticky tak lockdown pro neočkované.

Zrušení uznávání samotestů a podmíněně i antigenních testů, pokud jsou k dispozici PCR testy, je jediným přijatelným krokem, který přineslo jednání vlády v demisi s AntiCovid týmem zastupujícím budoucí vládu Spolu (ODS, KDU-ČSL, TOP 09) a Pirátů se STAN.

Studenti vysokých a vyšších odborných škol musí od pondělí 15. listopadu nosit respirátory i při výuce v učebnách, kde se schází aspoň 50 studentů. Každý týden se musí také testovat neočkovaní zaměstnanci nemocnic a dalších lůžkových zařízení. Na základě zpřísněných opatření se rovněž zkracuje platnost testů pro návštěvy v sociálních zařízeních. Antigenní nově platí jeden den a PCR test tři dny.

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nečekaný příbuzenský vztah. Vévodkyně Kate a Meghan pojí krev Přemyslovců

Premium Učebnice mluví jasně. Přemyslovci vymřeli po meči v roce 1306, kdy byl mladičký král Václav III. zákeřně zavražděn...

Češi investují do kryptoměn ve velkém. Stát řeší, jak je přinutit přiznat zisky

Premium Ještě nedávno byly virtuální měny jako bitcoin investicí především pro lidi, kteří chtěli experimentovat a nebáli se...

V obchodním centru Galerie Butovice vyřídíte vše, od pestrého nakupování až po vyzvednutí zásilky na poště
V obchodním centru Galerie Butovice vyřídíte vše, od pestrého nakupování až po vyzvednutí zásilky na poště

Navzdory nepříznivé situaci dnešní doby, otevřelo obchodní centrum Galerie Butovice několik dalších obchodů a rozšířilo svou pestrou nabídku o...

Mohlo by vás zajímat