Úterý 17. května 2022, svátek má Aneta
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Třicet dnů po covidu bez karantény i testů v zaměstnání. Veškerá opatření by mohla skončit na apríla

Covid 19

  16:36aktualizováno  21:48
„Lidé, kteří budou mít pozitivní PCR test na covid, budou v následujících třiceti dnech vyjmuti ze systému karantén a nebude se jich týkat testování,“ řekl po jednání vlády premiér Petr Fiala. Začít platit to má od pondělí příštího týdne. Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek ve středu řekl, že zrušení covidových omezení a návrat k normálu čeká v dubnu.

„Člověk, který prodělá omikron, má po pěti dnech izolace zhruba třicet dnů prakticky nulovou pravděpodobnost, že se znovu nakazí,“ řekl Válek. Z toho podle něj vyplývá i nule se blížící riziko, že dotyčný nakazí někoho jiného.

„Testování ve školách se od 31. ledna nově rozšíří i na vyšší odborné školy, kterým končí zkouškové období. Testy bude do těchto škol dodávat MŠMT obdobně, jako do ostatních typů škol,“ oznámil na Twitteru ministr školství Petr Gazdík z hnutí STAN.

Části očkovaných přestane platit potvrzení

Od 15. února vyprší platnost certifikátu těm, kteří se očkovali proti covidu před 7. květnem loňského roku. „Všichni ti, kteří nemají posilovací dávku a byli očkováni před 7. květnem, by se měli co nejrychleji dostavit na posilovací dávku, jinak se jim vypne certifikát,“ řekl ve středu Válek. Týkat se to podle něj bude asi sta tisíc lidí.

Již dříve avizoval, že současný systém testování zaměstnanců a ve školách by chtěl ukončit v půlce února, když to epidemiologická situace dovolí.

Bez covidových omezení od dubna

Ministr zdravotnictví Válek předpokládá, že k normálu bychom se po covidové pandemii mohli vrátit od dubna. „Rád bych přišel s nějakým plánem a strategií návratu k normálu tak, abych to mohl na vládě projednat v březnu. Doufám, že 1. duben uvítáme návratem k normálu,“ řekl ministr již před jednáním vlády.

Na dotaz iDNES.cz, zda návrat k normálu bude znamenat i odložení respirátorů a roušek i tam, kde jsou nyní povinné, ministr odvětil: „Čekám, co mi navrhne skupina profesora Chlíbka. Cokoli, co bude platit pro občany České republiky, bude platit v České republice pro všechny občany Evropské unie, a nejen pro občany EU.“ Velmi obtížně pak podle něj cokoli budeme vymáhat i od občanů zemí mimo Evropskou unii.

„Medicínsky bych chtěl, abychom co nejvíc uvolnili, abychom se co nejvíc vrátili k normálnímu životu, aby nebyly diskuse, kdo může do restaurace, kdo může na koncert. Aby tam mohlo co nejvíc lidí, nejlépe všichni,“ řekl iDNES.cz Válek.

Válek také řekl, že v červnu bude v rámci Evropské unie probíhat jednání, jak to bude dál s uznáváním covidových certifikátů.

Nárůst počtu nových případů covidu mezitím překonal další rekord. Nově nakažených bylo v úterý 39 614 a mírně stoupl i počet hospitalizovaných, v nemocnicích bylo v úterý 1 781 lidí s covidem.

Denní přírůstky nakažených podle stupně očkování

Všechno vymyslela Škrlová. Je to hlava manipulace, říká režisér Síbrt

Premium Před patnácti lety Česko šokovala kuřimská kauza. Týrání malých chlapců nejbližšími příbuznými i podivná role „Aničky“....

Češi řeší, čím topit. Proč bychom se neměli zbavovat plynového kotle?

Premium Plynu pro domácnosti by mělo být dosti při přerušení dodávek z Ruska. Nedostatkový plyn sice zdražuje, ale rychlý...

I vysokoškolák může být blbý, říká obávaný lovec z Novy Doktor Vševěd

Premium Na úspěchu televizní soutěže Na lovu má Jiří Martínek velký podíl. Diváci žasnou nad jeho znalostmi. On žasne taky –...

Mohlo by vás zajímat