23. listopadu 2009 16:50, aktualizováno  17:42 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Vláda: Litujeme nezákonných sterilizací romských žen

Romské ženy v minulosti proti sterilizaci několikrát protestovaly. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Romské ženy v minulosti proti sterilizaci několikrát protestovaly. | foto: ČTK

PRAHA Vláda dnes vyjádřila politování nad sterilizacemi převážně romských žen provedenými v rozporu s právem. Podobným případům by měla zabránit připravovaná opatření, řekl po jednání vlády ministr pro lidská práva a menšiny Michael Kocáb.

Zdravotnická zařízení by se při provádění sterilizací měla ujistit, že ženy se zákrokem vyslovily informovaný souhlas. Statistiky počtu žen, které byly tímto zákrokem poškozeny, v ČR neexistují.

Podle některých aktivistů prodělaly sterilizaci na Ostravsku až desítky romských žen. O problému se v Česku začalo hovořit na podzim roku 2004, když Evropské středisko pro práva Romů zveřejnilo podezření z nucených sterilizací. Otázkou nezákonných sterilizací se dlouhodobě zabýval ombudsman Otakar Motejl, postupně se na něj se stížnostmi obrátilo asi osm desítek převážně romských žen.

"Není to omluva, protože vláda odmítá převzít zodpovědnost za individuální pochybení, která žádným způsobem neiniciovala," řekl vládní zmocněnec pro lidská práva Jan Litomiský. Podle Litomiského za konkrétními případy stojí jednotliví lékaři, kteří zákroky prováděli.

Přečtěte si více:

Politování kabinetu postiženým ženám podle Litomiského zřejmě nepomůže k odškodnění, které řada z nich požadují u soudů. Většina zákroků se totiž stala již před několika lety, podle soudů však bývají po tříleté lhůtě i v případě porušení zákona promlčeny.

ČTK

Schöneck je rájem pro děti i dospělé
Schöneck je rájem pro děti i dospělé

Přemýšlíte, kde prožít zimní dovolenou s dětmi? Máme pro vás báječný tip! Kousek za hranicemi najdete areál nevídaných rozměrů a hlavně s pestrou nabídkou možností zábavy.