Čtvrtek 20. ledna 2022, svátek má Ilona
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Vláda má šanci uspět s misemi

Česko

  17:26
PRAHA - Vláda má novou naději, že přes odpor opozice ve sněmovně prohlasuje mandát pro vojenské zahraniční mise. Lidovecký poslanec Ludvík Hovorka totiž změnil svůj postoj a nyní hodlá plán misí na letošní rok podpořit.

Čeští vojáci v Afghánistánu foto: Michal NovotnýLidové noviny

Poslanec Hovorka uvedl, že jeho krok není podporou vlády. "Hovořil jsem s řadovým vojákem a s několika dalšími lidmi, kteří v misích sloužili. Podle nich současná patová situace může způsobit velmi výrazné problémy a dokonce i ohrožení životů našich vojáků, kteří by se museli především z Afghánistánu stahovat,“ řekl včera Lidovým novinám Hovorka.
Při posledním jednání sněmovny podpořilo zahraniční vojenské mise 99 poslanců, k prohlasování návrhu scházely dva hlasy. Při novém jednání sněmovny, které bude na počátku února, by vedle Hovorky měl vládní návrh podpořit také poslanec za ODS Zdeněk Boháč.

"Mělo by to vyjít, ale jde o riskantní krok. Problém by nastal, kdyby někdo náhle onemocněl, nebo se rozmyslel opačně," sdělil šéf sněmovního výboru pro obranu Jan Vidím (ODS). Dodal, že kšeftovat s misemi výměnou za poplatky není možné. Pravě podobný scénář stále požaduje ČSSD ústy svého předsedy Jiřího Paroubka.

Ministryně obrany Vlasta Parkanová řekla, že nadále stojí i o podporu opozice. "Podobná rozhodnutí nejsou na jednu sezónu a je důležitá širší shoda,“ dodala.

Na jednání vlády příští pondělí jsou proto pozváni i šéfové parlamentních výborů za ČSSD - Zdeněk Bublan a Jan Hamáček. "Pokud se předtím nesejdou předsedové ODS a ČSSD nevidím důvod proč bych tam šel,“ řekl Lidové noviny Bublan.   
Podle něj se poslanec Hovorka nechal "zblbnout". "Existují jiná technická řešení, jak by se vojáci dali z misí stáhnout," dodal Bublan. 

Autor:

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nečekaný příbuzenský vztah. Vévodkyně Kate a Meghan pojí krev Přemyslovců

Premium Učebnice mluví jasně. Přemyslovci vymřeli po meči v roce 1306, kdy byl mladičký král Václav III. zákeřně zavražděn...

Češi investují do kryptoměn ve velkém. Stát řeší, jak je přinutit přiznat zisky

Premium Ještě nedávno byly virtuální měny jako bitcoin investicí především pro lidi, kteří chtěli experimentovat a nebáli se...