Čtvrtek 23. ledna 2020svátek má Zdeněk 2 °C polojasno Předplatné LN
30. ledna 2016 13:00 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Vláda má štěstí, že ekonomika roste, říká politolog Tomáš Lebeda

Vláda ČR | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Vláda ČR | foto: MAFRA - Michal Růžička

PRAHA Přední politolog a sociolog Tomáš­ Lebeda v rozhovoru pro sobotní vydání LN vysvětluje, co stojí za ­popularitou současné vládní koalice, proč je opozice nemohoucí a jaké nebezpečí skrývá nástup miliardářů do vysoké politiky. S blížícími se krajskými volbami se situace v koalici přiostří, strany se přesto budou chovat racionálně, říká Tomáš Lebeda v rozhovoru, který připravil Ondřej Koutník.

LN: Proč je dnes opozice v České republice tak strašně slabá? Je tu střet zájmů Andreje Babiše, vláda, která rozdává, to je dost munice pro pravicové strany...

Pravice byla u moci dvě volební období. Během nich se těmto stranám podařilo silně znevěrohodnit, především ODS. Zadruhé, pravice vládla v době ekonomické krize, kvůli čemuž byla vláda také nepopulární. Nyní jsme teprve v polovině prvního volebního období po alternaci.

Jde o velmi krátkou dobu, aby došlo k posunu voličských preferencí. Vláda Bohuslava Sobotky má velké štěstí, že ekonomika roste. Navíc může těžit i z konfrontační rétoriky vůči pravici, protože stále může tvrdit, že napravuje problémy, které vznikly za pravicových vlád. Zatím tedy nejsou důvody k tomu, aby došlo k výraznějším posunům voličské nálady.

LN: Co byste vytkl ve strategii současné opozici ODS a TOP 09?
Určitě mají málo výrazných osobností, které by zaujaly voliče. ODS chybí silná témata. Nezdá se mi, že témata, která artikuluje, jsou taková, aby s nimi strana mohla vyhrát volby. Hovoří o tématech, která nehýbou společností. A­ TOP 09 působí naprosto strnule. Nemít Kalouska, člověk by si řekl, že v ­parlamentu ani nejsou.

LN: Vládní strany mají dlouhodobě vysoké preference. Daří se vládě naplňovat program?
Bylo by iluzorní domnívat se, že voliči čtou detailně programy a pak si odškrtávají položky, které jsou splněny. Takhle to nefunguje. Sociální demokracie má problém, že vládne s ideově nevyprofilovaným hnutím ANO, které rozhodně není levicové.

KDU-ČSL rovněž není stranou, která by za všech okolností prosazovala levicové hodnoty. Z toho důvodu je pro ČSSD obtížnější prosadit některé položky svého programu.

Naopak ANO je tak neurčité a nevyhraněné, že zúčtování za jeho vládní činnost tak složité nebude. Andrej Babiš stále pokračuje v útočné rétorice proti etablovaným stranám, stále se mu daří vytvářet dojem, že je trochu i v opozici. Plní úlohu tribunské strany, která kritizuje establishment. Ale to nevydrží věčně, protože ANO se stalo součástí establishmentu a je pravděpodobné, že přijde doba, kdy voliči budou požadovat zcela konkrétní výsledky.

Andrej Babiš už si ale chystá na takové období odpověď, a­to, že v rámci koaličního vládnutí nelze prosadit vše. Z toho důvodu hovoří o změně volebního systému na většinový.

Ondřej Koutník

Autor

Ondřej Koutníkondrej.koutnik@lidovky.czČlánky
Premium

Sprcha pro osm lidí: jak to vypadalo na Epsteinově ranči na dělání dětí

Ranč Zorro pedofilního milionáře Jeffreyho Epsteina v poušti v Novém Mexiku,... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kdyby zdi mohly mluvit. Přinášíme exkluzivně snímky přepychového ranče, kam americký finančník Jeffrey Epstein svážel...

Premium

Je sexting nevinná hra nebo nevěra? Pánové jsou tolerantnější než dámy

Sexting | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Generace našich rodičů tohle řešit nemusela. Měli poměrně jasno a věděli, co je a není zahýbání. Moderní technologie...

Premium

Den, kdy přepadli Mekku. V roce 1979 se zrodil moderní islámský středověk

Členové saudských speciálních sil během zásahu ve Velké mešitě v Mekce. (1979) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Před 40 lety se stalo „11. září“ islámu. Aby saúdský král mohl pobít ozbrojence okupující posvátnou mešitu v Mekce,...