Neděle 3. července 2022, svátek má Radomír
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Milostivé léto se zopakuje, schválila vláda. Kývla na Švédsko i Finsko v NATO

Česko

  12:58aktualizováno  15:50
Návrh, aby se opakovalo takzvané milostivé léto, které umožní dlužníkům vyřešit závazky u veřejných institucí, schválila vláda. Milostivé léto bude trvat tři měsíce, od začátku září do konce listopadu. „Teď je to na nás, jsme domluveni na zrychleném projednání v Poslanecké sněmovně,“ uvedl šéf poslanců lidovců Marek Výborný.

První milostivé léto trvalo od loňského 28. října do 28. ledna letošního roku, cílem akce bylo umožnit lidem zbavit se exekucí na dluhy u veřejných institucí, a to bez penále, úroků a dalších plateb. Do akce se dobrovolně zapojily i některé soukromé subjekty včetně bank. Po zaplacení původní dlužné částky neboli jistiny a 908 korun exekutorovi se exekuční řízení uzavřelo.

„První milostivé léto pomohlo deseti tisícům lidí, teď jich může být ještě více,“ řekl po jednání vlády premiér a předseda ODS Petr Fiala.

„I jako předseda správní rady VZP musím potvrdit, že se jedná o prospěšnou věc, jak pro dlužníky, tak pro věřitele. VZP díky prvnímu Milostivému létu získala přes 200 milionů a dluhů se zbavilo přes 14 tisíc lidí,“ napsal na Twitteru poslanec za KDU-ČSL a předseda správní rady VZP Tom Philipp.

Švédsko a Finsko do NATO patří, Česko souhlasí

Vláda také odsouhlasila vstup Švédska a Finska do Severoatlantické aliance. „Česká vláda vstup Švédska i Finska jednoznačně schválila. Nyní tak musí učinit ještě Poslanecká sněmovna a Senát. Neočekávám však žádné komplikace,“ napsal na Twitteru premiér Petr Fiala.

Dodal, že armády Švédska a Finska se spolu s aliančními silami účastnily společných cvičení a plní veškerá kritéria nutná pro přijetí.

Schválit vstup obou zemí do NATO musí ještě Sněmovna a Senát, předseda vlády ale neočekává komplikace.

Finsko a Švédsko se rozhodly vzdát svého neutrálního vojenského statusu v reakci na ruskou invazi na Ukrajinu. Přijímací proces by ale mohlo ohrozit Turecko, které má proti přijetí těchto zemí výhrady.

Část uprchlíků už nezíská dávku 5 tisíc korun

Ministři schválili i změny související s uprchlíky z Ukrajiny. Při vyplácení humanitární dávky uprchlíkům bude Česká republika zřejmě méně štědrá než dosud.

Pokud je uprchlík ubytován v zařízení, kde je mu poskytována strava a hygienické potřeby, nově nebude mít žádost na humanitární dávku 5 tisíc korun na měsíc, řekl po jednání vlády ministr vnitra Vít Rakušan. Kdo z uprchlíků žádá o ochranu, bude muset doložit, že má zajištěné ubytování.
Zdravotní pojištění bude uprchlíkům nově stát platit 180 dnů, dodal Rakušan. Má je to motivovat k hledání zaměstnání. Za zaměstnance platí odvody na zdravotní pojištění zaměstnavatel. Počítá s tím „lex Ukrajina 2“, návrh nyní projedná parlament.

V novele služebního zákona chce koalice zrušit odborné náměstky na ministerstvech, nově by byli výhradně náměstci političtí. Ministr by jich mohl mít víc než dva, jako je tomu ze zákona nyní. Další změny ve státní službě by se měly týkat například zavedení funkčního období pro vedoucí úředníky a zrychlení výběrových řízení na obsazení míst ve státní správě.

Cesta do Chorvatska 2022: Jak projet rozkopané Slovinsko a tankovat v Maďarsku

Premium Dobrá zpráva pro dovolenkáře mířící autem na Jadran. Cesta byla letos hladká, na nejrychlejší trase přes Vídeň, Graz...

Zbraně, které zaskočily Putina: „Muskovo“ bombardování

Premium Už druhý den po nočním překročení hranic měli triumfálně projíždět centrem Kyjeva, po čtyřech měsících místo toho vězí...

Jet sto třicet, nebo zpomalit? Na dálnici můžete uspořit litry paliva

Premium Ceny paliv opět atakují rekordy. Také si všímáte, o kolik víc řidičů jezdí poslední měsíce „na spotřebu“? Vyzkoušeli...

Pečujte o svou pokožku s kouzelnými oleji Bi-Oil
Pečujte o svou pokožku s kouzelnými oleji Bi-Oil

Proč je nutné v létě dvojnásob pečovat o pokožku? Protože právě v létě je vystavena mnoha negativním vlivům. Zapojte se proto do soutěže o 6...

Mohlo by vás zajímat