Pátek 3. prosince 2021, svátek má Svatoslav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Vláda musí přestat s tendry a personálními změnami, tvrdí strany

Česko

  12:25
PRAHA - ODS, TOP 09 a VV vyzvaly vládu, aby nedělala žádné personální změny, zejména v ČD Cargo, nevypisovala výběrová řízení a nejmenovala vyslance. Vyjednávači stran však neuzavřeli ani jednu zkapitol programu budoucí vlády. Shodli se jen na snížení počtu funkcí ve sněmovně.

Briefing po jednání ODS, TOP 09 a VV o nové vládě foto:  Tomáš Krist, Lidové noviny

"Vyzýváme vládu, aby její členové už neotvírali žádné velké veřejné zakázky, aby se omezili na standardní provoz ministerstev a nerozvíjeli  další projekty," zdůraznil lídr ODS Petr Nečas.

Ministr financí Eduard Janota by měl podle něj zavázat deset miliard korun z výdajů rozpočtu a neumožnit vzhledem k vývoji schodku rozpočtu jejich utracení.

Podle předsedy TOP 09 Karla Schwarzenberga je velmi vážné, pokud "stávající  vláda by byla tlačena ke konání, které je v tomto období nanejvýš  nevhodné". "Doufám, že všechny tlaky na vládu teď přestanou," řekl.

S ostrým prohlášením vystoupil i předseda Věcí veřejných Radek John. "Považujeme za velmi vážné, co se v této chvíli děje. Vyhlašování veřejných zakázek, rozdělování křesel kamarádíčkům...Nečekal jsem, že tohle udělá Fischerova vláda. Protestujeme proti netransparentnímu přidělování míst a zakázek," řekl John, který situaci přirovnal ke kauze Gripeny. Lídr ODS Petr Nečas ho opravil, že šlo o Pandury. (Někdejší ministr obrany Karel
Kühnl podepsal smlouvu na nákup obrněných transportérů Pandur v okamžiku, kdy byla jeho vláda už v demisi - pozn. red.)

Valná hromada železniční společnosti ČD Cargo ve středu odvolala  představenstvo firmy včetně předsedy Josefa Bazaly. O odvolání rozhodlo vedení mateřské firmy, tedy Českých drah. Více čtěte ZDE.

Média v posledních dnech opakovaně poukazují na rozhodnutí ministryně  spravedlnosti Daniely Kovářové vypsat v jejím resortu několik rozsáhlých  tendrů.

Snížení počtu funkcí ve sněmovně
Nečas také po jednání vedení ODS, TOP 09 a VV uvedl, že bude výrazně snížen počet sněmovních výborů, podvýborů a komisí. "Namísto 91 orgánů ve sněmovně jich nově bude 66," řekl po jednání Nečas. Zastoupení parlamentních stran ve zbývajících podvýborech by podle něho mělo být poměrné. Některé existující výbory by měly být sloučeny, aby se snížil i jejich počet.

Redukce má podporu ČSSD. Lídr ČSSD Bohuslav Sobotka, který se dnes setkal s předsedou poslaneckého klubu ODS Petrem Tluchořem, novinářům řekl, že je návrh úsporných redukcí ve sněmovně pro jeho stranu přijatelný, pokud nenaruší funkčnost sněmovny.

ČSSD podle něj debatovala se zástupci poslanecké frakce ODS o rozdělení předsednických funkcí ve výborech, podvýborech a komisích mezi politické strany. Uzavření debat očekává příští týden.

Ekologie a boj s korupcí
Vyjednávači ODS, TOP 09 a Věcí veřejných jednali o ekologii a boji s korupcí, neuzavřeli však ani jednu z kapitol programu budoucí vlády. Předseda ODS Petr Nečas po dvouhodinovém jednání řekl, že kapitola ekologie ještě potřebuje redakční úpravy, protože experti dodali dvě formulačně odlišné varianty. K tématu se lídři budoucí koalice vrátí na příštím zasedání. Korupcí se takzvaná K9 zabývala neočekávaně, když ji pro informaci předložili straničtí experti první dvě kapitoly protikorupčního programu.

Předseda Věcí veřejných Radek John, který je členem protikorupční expertní skupiny, novinářům řekl, že jde o důležité téma, proto ho na dnešní jednání donesl. Nic však podle něj stejně jako podle Nečase není definitivní.

Žádné trafiky pro vysloužilé politiky
Expertní mezistranická skupina se podle informací na nočním jednání shodla například na rozšíření testů spolehlivosti, které nyní absolvují policisté, i na další úředníky státní správy. Mezi celkem 23 domluvenými body jsou i opatření jako závazek vlády posílat do kontrolních orgánů státních a polostátních firem především odborníky a nedělat z těchto funkcí "trafiky" pro vysloužilé politiky.

Věci veřejné původně prosazovaly například institut agenta provokatéra či testy korupční odolnosti. Podle informací ČTK na jednání přistoupily na dohodu o rozšíření testu spolehlivosti, který nyní ze zákona absolvují policisté, na "vybrané další úředníky".

Člen expertního týmu vyzdvihl také například připravovaný závazek vlády, že se bude snažit maximálně zprůhlednit zadávání veřejných zakázek, a to včetně těch, které budou vypisovat státní a polostátní firmy jako ČEZ či Česká pošta. Historie tendrů by v budoucnu měla být kompletně k dohledání na internetu.

Mezi domluvenými body je také například vyjádření vůle vlády, že do kontrolních orgánů firem se státní účastí bude nominovat odborníky, a ne politiky, kterým je potřeba zajistit "trafiku". "Pokud existuje politická vůle, je to dosažitelné jednoduše," poznamenal expert. Dodal, že podobnou věc není možné upravit zákonem.

Podle serveru idnes.cz je mezi body také takzvaný institut korunního svědka. Osoba, která by u soudu svědčila proti organizovanému zločinu, by byla sama beztrestná.

Autoři: ,

Blogera připravil lajdáctvím o nohu, další zranil. Za nehodu dostal podmínku

Premium S podmínkou na pět let odešel od soudu čtyřiačtyřicetiletý Moldavan. V červenci 2019 způsobil na obchvatu Chrudimi...

Přes víkend zemřou všichni z JIP. Sestra vypráví o práci v době covidu

Premium Markéta Svobodová, hlavní sestra z Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem, stojí spolu s dalšími šesti kolegyněmi z...

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

Premium Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!