30. listopadu 2009 15:44 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Vláda návrh zelených omezit pravomoce Klause nepřijala

Prezident Václav Klaus. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Prezident Václav Klaus. | foto:  Tomáš Krist, Lidové noviny

PRAHA Negativní stanovisko přijala vláda na své pondělní schůzi k návrhu Strany zelených, který omezuje pravomoci prezidenta republiky.

Novelou ústavy zelení zareagovali na otálení prezidenta Václava Klause s podpisem lisabonské smlouvy. Prezident by podle novely dostal lhůtu na ratifikaci mezinárodní smlouvy, a to 30 dnů od jejího schválení nebo od doby, kdy dohodu odsouhlasil parlament či lidé v referendu. Pokud prezident do 30 dnů nepodepíše, pravomoc dokončit ratifikaci přejde podle návrhu na předsedu vlády.

"Vláda s ohledem na jeho jednoúčelovost k návrhu přijala jednoznačně negativní stanovisko," uvedl premiér Jan Fischer na tiskové konferenci. Nezávisle na stanovisku vlády o osudu návrhu rozhodne sněmovna a Senát.

Cílem návrhu ústavního zákona je podle zelených zakotvit v ústavě "mechanismus, který by předcházel situacím, kdy politicky neodpovědný prezident bude diktovat svoji osobní představu zahraniční politiky ČR".

V případech, kdy by prezident nechtěl konkrétní mezinárodní smlouvu ratifikovat, návrh počítá s možností přenést právo podpisu na premiéra rovnou.

Zelení svůj návrh odůvodňují tím, že postavení hlavy státu v procesu ratifikace v ČR lze označit za formální a ceremoniální. Mezinárodní smlouvy sjednává vláda a souhlas k nim dává parlament, tedy instituce "politicky odpovědné a disponující větší legitimitou", domnívají se předkladatelé novely.

ČTK, Lidovky.cz

Trest nebo domluva? Co na fyzické tresty říkají odborníci
Trest nebo domluva? Co na fyzické tresty říkají odborníci

Výchova dětí je těžká disciplína a neexistuje univerzální návod. Jak potrestat dítě, které neposlouchá? Fyzické tresty, zákazy nebo stačí jen domluva? Odborníci v tom mají jasno.

Najdete na Lidovky.cz