Sobota 27. listopadu 2021, svátek má Xenie
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Vláda navrhuje na Řád Bílého lva letce Františka a vojáka Jaroše

Česko

  13:32
PRAHA - Vláda ve středu navrhla vyznamenat Řádem Bílého lva in memoriam dva legendární československé vojáky z druhé světové války. Nejvyšší státní ocenění by posmrtně mohli obdržet letec Josef František a kapitán Otakar Jaroš, který padl v bojích u ukrajinské vesnice Sokolovo. O udělení ocenění rozhodne prezident Miloš Zeman.

Hradní stráž nese Řád T. G. Masaryka s Řádem Bílého lva. foto:  Tomáš Krist, Lidové noviny

František byl jedním z nejúspěšnějších stíhačů z takzvané bitvy o Británii. Pilot, který patřil k leteckým esům a přežil desítky soubojů, zahynul při hlídkovém letu. Na kontě měl 17 potvrzených sestřelů nepřátelských letounů.

ČTĚTE TAKÉ:

Kapitán Otakar Jaroš byl účastníkem zahraničního odboje proti nacistům na území tehdejšího Sovětského svazu. Stal se velitelem první roty prvního československého samostatného praporu v SSSR.

Po odeslání československé jednotky na frontu bránila jeho první rota vesnici Sokolovo, kde Jaroš padl během tvrdých bojů. Jako vůbec první cizinec byl oceněn in memoriam titulem Hrdina Sovětského svazu.

Je to v Zemanových rukou

Vláda navrhla, aby byli oba vojáci oceněni při oslavách 28. října. Konečné slovo v rozhodnutí bude mít Zeman, který k návrhům parlamentu i vlády může přihlížet, ale nemusí je akceptovat.

Jeho předchůdce Václav Klaus Jaroše v minulosti bez vysvětlení odmítl posmrtně povýšit. Tehdy ho také navrhla povýšit vláda. Jméno Jaroše v minulosti využívala komunistická propaganda.

Autoři: ,

ANALÝZA: Případ Kenosha. Média si napsala vlastní verzi

Premium Půlka Ameriky si udělala z Kylea Rittenhouse, jenž zastřelil dva lidi, vzorovou karikaturu bílého rasisty s puškou, a...

Pět nejčastějších chyb, které Češi dělají v penzijním spoření

Premium Ve starém „penzijku“ si na důchod spoří více než tři miliony Čechů a v nových fondech už přes 1,3 milionu lidí. Stát...

Strach se do lidí pouští jako jed. Horší než covid je hysterie, říká herec Dušek

Premium Je hercem, režisérem, scenáristou, moderátorem. Renesančního ducha zřejmě Jaroslav Dušek zdědil po svém rodu s modrou...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat