Pátek 26. února 2021svátek má Dorota 0 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Vláda navrhuje na Řád Bílého lva letce Františka a vojáka Jaroše

Hradní stráž nese Řád T. G. Masaryka s Řádem Bílého lva. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Hradní stráž nese Řád T. G. Masaryka s Řádem Bílého lva. | foto:  Tomáš Krist, Lidové noviny

PRAHA Vláda ve středu navrhla vyznamenat Řádem Bílého lva in memoriam dva legendární československé vojáky z druhé světové války. Nejvyšší státní ocenění by posmrtně mohli obdržet letec Josef František a kapitán Otakar Jaroš, který padl v bojích u ukrajinské vesnice Sokolovo. O udělení ocenění rozhodne prezident Miloš Zeman.

František byl jedním z nejúspěšnějších stíhačů z takzvané bitvy o Británii. Pilot, který patřil k leteckým esům a přežil desítky soubojů, zahynul při hlídkovém letu. Na kontě měl 17 potvrzených sestřelů nepřátelských letounů.

ČTĚTE TAKÉ:

Kapitán Otakar Jaroš byl účastníkem zahraničního odboje proti nacistům na území tehdejšího Sovětského svazu. Stal se velitelem první roty prvního československého samostatného praporu v SSSR.

Po odeslání československé jednotky na frontu bránila jeho první rota vesnici Sokolovo, kde Jaroš padl během tvrdých bojů. Jako vůbec první cizinec byl oceněn in memoriam titulem Hrdina Sovětského svazu.

Je to v Zemanových rukou

Vláda navrhla, aby byli oba vojáci oceněni při oslavách 28. října. Konečné slovo v rozhodnutí bude mít Zeman, který k návrhům parlamentu i vlády může přihlížet, ale nemusí je akceptovat.

Jeho předchůdce Václav Klaus Jaroše v minulosti bez vysvětlení odmítl posmrtně povýšit. Tehdy ho také navrhla povýšit vláda. Jméno Jaroše v minulosti využívala komunistická propaganda.

,

Nádory slinivky bývají odolné vůči ozáření, říká gastroenterolog Novotný

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Slinivka je mimořádně důležitou součástí našeho těla. Když se porouchá, přestane produkovat inzulin. A bez něj visí náš...

Test vaječných likérů: I šest kostek cukru v panáku. Hlavně zakrýt aroma lihu

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Některé jsou bledé jako zimní ráno, jiné září jako italské slunce, většina vaječných likérů však udělá adventní...

Velký horoskop pro rok 2021: Čeká nás klidnější rok, který poodhalí budoucnost

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Po výjimečném roce 2020, kdy se na nebi setkali všichni velcí astrologičtí hráči jako Pluto, Saturn a Jupiter ve...