Čtvrtek 26. května 2022, svátek má Filip
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Vláda chce zrušit soudní poplatky ve sporech zasažených amnestií

Česko

  17:19aktualizováno  17:24
PRAHA - Vláda schválila návrh novely zákona o soudních poplatcích, která reaguje na amnestii exprezidenta Václava Klause z počátku letošního roku. Podle navrhované změny nebudou muset platit soudní poplatky ti poškození, kteří vymáhají náhradu škody způsobenou amnestovaným trestním činem, sdělila vicepremiérka Karolína Peake (LIDEM).

Vláda - ilustrační foto foto:  František Vlček, Lidové noviny

Důsledkem amnestijního zastavení dlouhotrvajících trestních stíhání je to, že poškození se musí domáhat náhrady škody způsobené trestným činem nikoliv v trestním, ale v civilním řízení. Soudu přitom musí na rozdíl od trestního řízení hradit poplatek.

ČTĚTE TAKÉ

Poškození, kteří řádně uplatnili nárok na náhradu škody v později zastaveném trestním řízení, by podle návrhu neměli v následném civilním řízení povinnost soudní poplatek hradit. Ministerstvo spravedlnosti v důvodové zprávě k návrhu uvedlo, že amnestijní rozhodnutí prezidenta má pro tyto poškozené "velmi negativní důsledky". "Milost a odpuštění na straně jedné nesmí způsobit nespravedlnost a frustraci na straně druhé," uvedla Peake.

Nové pravidlo se má vztahovat nejen na aktuální novoroční amnestii exprezidenta Václava Klause, ale i na případné každé budoucí rozhodnutí hlavy státu, které by zastavovalo trestní stíhání.

Materiál nyní dostane k projednání Sněmovna. Součástí návrhu, kterým se vláda zabývala, je i to, aby s ním poslanci vyslovili souhlas ve zrychleném řízení již v prvním čtení. Pokud ji schválí, dostane ji k projednání Senát. Novela zákona má nabýt účinnosti prvním dnem měsíce, který bude následovat po dni vyhlášení novely ve Sbírce zákonů.

Autoři: ,

V předdůchodu si odpočinu a pak se uvidí. Možnost, o které se moc neví

Premium Má do penze pět let a je v předdůchodu na tři roky. Na víc totiž nemá naspořeno. Že to nejde? Ale ano. Legislativa to...

Mami, ty se uzdravíš! Jana Vránová o synově cestě do NHL i boji s rakovinou

Premium Před sedmi lety si prožila peklo. Bojovala s rakovinou lymfatických uzlin a nevěděla, jak to synovi, hrajícímu tehdy...

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...