3. dubna 2013 17:19, aktualizováno  17:24 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Vláda chce zrušit soudní poplatky ve sporech zasažených amnestií

Vláda - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Vláda - ilustrační foto | foto:  František Vlček, Lidové noviny

PRAHA Vláda schválila návrh novely zákona o soudních poplatcích, která reaguje na amnestii exprezidenta Václava Klause z počátku letošního roku. Podle navrhované změny nebudou muset platit soudní poplatky ti poškození, kteří vymáhají náhradu škody způsobenou amnestovaným trestním činem, sdělila vicepremiérka Karolína Peake (LIDEM).

Důsledkem amnestijního zastavení dlouhotrvajících trestních stíhání je to, že poškození se musí domáhat náhrady škody způsobené trestným činem nikoliv v trestním, ale v civilním řízení. Soudu přitom musí na rozdíl od trestního řízení hradit poplatek.

ČTĚTE TAKÉ

Poškození, kteří řádně uplatnili nárok na náhradu škody v později zastaveném trestním řízení, by podle návrhu neměli v následném civilním řízení povinnost soudní poplatek hradit. Ministerstvo spravedlnosti v důvodové zprávě k návrhu uvedlo, že amnestijní rozhodnutí prezidenta má pro tyto poškozené "velmi negativní důsledky". "Milost a odpuštění na straně jedné nesmí způsobit nespravedlnost a frustraci na straně druhé," uvedla Peake.

Nové pravidlo se má vztahovat nejen na aktuální novoroční amnestii exprezidenta Václava Klause, ale i na případné každé budoucí rozhodnutí hlavy státu, které by zastavovalo trestní stíhání.

Materiál nyní dostane k projednání Sněmovna. Součástí návrhu, kterým se vláda zabývala, je i to, aby s ním poslanci vyslovili souhlas ve zrychleném řízení již v prvním čtení. Pokud ji schválí, dostane ji k projednání Senát. Novela zákona má nabýt účinnosti prvním dnem měsíce, který bude následovat po dni vyhlášení novely ve Sbírce zákonů.

Lidovky.cz, ČTK

60 % žen předstírá orgasmus. Proč tomu tak je?
60 % žen předstírá orgasmus. Proč tomu tak je?

Na 8. srpna připadá mezinárodní den ženského orgasmu! Jak svátek vznikl a proč ženy orgasmus někdy předstírají?

Najdete na Lidovky.cz