Pátek 26. dubna 2024, svátek má Oto
130 let

Lidovky.cz

Česko

Vláda nemá jiný plán než pokračování restrikcí, zní z opozice. O podpoře nouzového stavu se ještě rozhodne

Zástupci opozičních stran Petr Fiala (ODS), Marian Jurečka (KDU-ČSL), Vlastimil Válek (TOP 09) po jednání s premiérem Andrejem Babišem o pandemickém zákoně.. foto:  Petr Topič, MAFRA

PRAHA - Opozici chyběli na středečním jednání s premiérem Andrejem Babišem o koronavirové situaci ministr školství Robert Plaga (za ANO) či hlavní hygienička Pavla Svrčinová. Vláda podle lídrů Spolu, STAN a Pirátů nemá jiný plán, než je současné uzavření země.
  14:19

Po zhruba dvouhodinové videokonferenci lídři opozice kritizovali nepřipravenost menšinového kabinetu ANO a ČSSD na postupné rozvolňování restrikcí. Nevyjádřili se pro podporu prodloužení nouzového stavu, jak o něj bude vláda Sněmovnu žádat v pátek. Rozhodnout se chtějí v pátek, mimo jiné podle aktuálních dat.

Jak fungují proticovidová opatření? Blatný slíbil příští týden dodat opozici podklady k efektivnosti

„Premiér dnes na našem společném jednání odmítl jakýkoli termín potvrdit. Vláda evidentně žádný plán nemá a hazarduje s budoucností děti a mladých lidi. Jenže plán nemá ani v jiných oblastech,“ uvedl po jednání předseda ODS Petr Fiala. Jediným plánem premiéra je podle něj pokračovat v současné podobě lockdownu. „Zavřené okresy, zavřené školy, bez nějaké představy, co dál. Toto naši podporu mít nemůže,“ uvedl za koaliční uskupení Spolu, ve kterém jdou do podzimních voleb občanští demokraté s TOP 09 a lidovci.

Ministr zdravotnictví Jan bLatný na jednání sněmovny o pandemickém zákoně....
Sněmovna přijala nový zákon o mimořádných opatřeních při epidemii covid-19.

Předseda Pirátů Ivan Bartoš novinářům řekl, že v posledních třech týdnech jednali experti stran s jednotlivými ministry, ti jim ale na středečním jednání chyběli. „Ze strany vlády zastoupení reprezentativní nebylo,“ konstatoval. Dodal, že chyběla hlavní hygienička a ministr školství, který má nastínit rozvolňování ve školách.

Na jednání padly otázky k efektivitě jednotlivých opatření, vláda podle Bartoše ale nedokáže říct, která z opatření přesně za poklesem počtu nově infikovaných stojí. Předsedovi STAN Vítu Rakušanovi chyběla čísla o počtech lidí v karanténách a izolacích.

Rakušan také poznamenal, že premiér s opozicí hovoří pouze krátce před hlasováním o nouzovém stavu. „Vláda ale nikdy neřekne, ten nouzový stav chceme proto, proto a proto, vztahujeme to k těm a těm číslům,“ uvedl. Je podle něj nejasné, proč vláda žádá o 30 dnů prodloužení.

Žádost poslancům, aby nouzový stav v Česku místo 28. března skončil až 27. dubna, vláda schválila v pondělí. Nouzový stav by tak v Česku trval nepřetržitě víc než půl roku.

Prodloužení nouzového stavu navrhl ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) kvůli tomu, že chce udržet přísné protiepidemické restrikce včetně zákazu cestování mezi okresy i o velikonočních svátcích, tedy nejméně do prvního dubnového pondělí. Podle Blatného a vicepremiéra Jana Hamáčka (ČSSD) je zatím epidemie natolik silná, že se nedá zvládat standardními opatřeními. Blatný uvedl, že až nouzový stav skončí, budou se opatření řídit pandemickým zákonem. Podle ministra je bude země potřebovat ještě několik měsíců.

Autor: