15. srpna 2018 11:47 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Vláda nepodpoří zrušení EET. Podle opozice však nepřiměřeně zatěžuje podnikatele

EET - ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy EET - ilustrační foto. | foto: MAFRA

PRAHA Menšinový kabinet ANO a ČSSD podle očekávání ve Sněmovně nepodpoří návrhy TOP 09 včetně novely soudního řádu správního, která by měla změnit praxi vydávání zajišťovacích příkazů při výběru daní, či zrušení zákona o evidenci tržeb (EET).

Vláda ve středu posuzovala celkem čtyři poslanecké iniciativy z dílny opoziční TOP 09, podle tiskového odboru všechny s negativním stanoviskem. Sněmovna by se návrhy měla zabývat bez ohledu na názor vlády.

V případě soudního řádu správního skupina poslanců TOP 09 a také ODS a STAN navrhne, aby o vydání zajišťovacích příkazů při výběru daní rozhodoval správní soud místo finanční nebo celní správy. Odůvodnili to zajištěním nestrannosti při rozhodování o vydání příkazu a také zaručením zákonných práv poplatníků. Vláda však podle návrhu stanoviska postrádá relevantní věcné argumenty pro navrženou změnu.

Záměr původně představila letos v červnu TOP 09. Podle jejího předsedy Jiřího Pospíšila je třeba omezit svévoli úředníků. Návrh má proto zamezit zneužívání těchto příkazů a poškozování podnikatelů.

Zajišťovací příkaz je nástroj, který finanční úřady mohou použít při boji s daňovými úniky. Jeho smyslem je získat do úschovy částku, o které se správce daně domnívá, že bude odpovídat budoucí daňové povinnosti. Daňový řád však počítá s tím, že správce daně musí mít vážné a důvodné pochybnosti o tom, že by tato daňová povinnost byla bez použití zajištění po vyměření také zaplacena.

Elektronickou evidenci tržeb chce TOP 09 zrušit se zdůvodněním, že nepřiměřeně zatěžuje podnikatelské prostředí. Podle vlády je to naopak účinný nástroj v boji proti daňovým únikům. Zákon o EET prosadila přes odpor pravice v minulém volebním období koaliční vláda ČSSD, ANO a KDU-ČSL na popud tehdejšího ministra financí a nynějšího premiéra Andreje Babiše (ANO). Vláda nesouhlasí ani se související předlohou TOP 09, která mění jiné normy v návaznosti na zrušení EET.

Ve Sněmovně vláda odmítne také novelu trestního zákoníku od poslanců TOP 09, kteří chtějí zrušit trestný čin přípravy zkrácení daně, poplatku a podobné povinné platby. Proti návrhu se postavila všechna ministerstva, která se předlohou zabývala, i Nejvyšší soud a Nejvyšší státní zastupitelství.

ČTK

Nevíte, co vařit? Inspirujte se
Nevíte, co vařit? Inspirujte se

Uvařte rodině něco dobrého.

Najdete na Lidovky.cz