2. listopadu 2016 18:25, aktualizováno  18:46 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Vláda nezveřejní nahrávky o dalajlamovi. Neuspokojuje mě to, reaguje Zaorálek

Ministr kultury Daniel Herman se sešel s tibetským duchovním vůdcem dalajlamou. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ministr kultury Daniel Herman se sešel s tibetským duchovním vůdcem dalajlamou. | foto:  Dan Materna, MAFRA

PRAHA Úřad vlády nebude zveřejňovat zvukové záznamy z jednání kabinetu, podle jednacího řádu vlády i podle ústavy jsou schůze neveřejné. Ve středu to uvedl mluvčí kabinetu Martin Ayrer. Záznam měl vyjasnit spor ministra zahraničí Lubomíra Zaorálka (ČSSD) a ministra kultury Daniela Hermana (KDU-ČSL) kvůli Hermanově schůzce s dalajlamou.

Ministři už nahrávku nepovažují za podstatnou, do budoucna se shodli na konzultacích podobných setkání se šéfem diplomacie.

Zaorálek po úterní schůzce ústavních činitelů na Pražském hradě oznámil, že na dnešní schůzi vlády bude chtít, aby byly zveřejněny stenozáznamy z vládního jednání, na kterém se podle něj ministři před dvěma lety domluvili, že se oficiálně nesejdou s dalajlamou. Už v minulých dnech řekl, že toto ujednání Herman porušil, když se s dalajlamou setkal na půdě ministerstva kultury. Herman popírá, že by něco takového slíbil. Před jednáním vlády dnes uvedl, že Zaorálkův návrh vítá. Pro zveřejnění záznamu se vyslovili také další ministři.

02.listopadu 2016 v 18:25, příspěvek archivován: 02.listopadu 2016 v 18:38

1/2 Sdeleni UV, ze nebude zverejnovat zaznamy z jednani vlady k Cine me neuspokojuje. V tomto mimoradnem pripade bych stal o to, aby se..

02.listopadu 2016 v 18:25, příspěvek archivován: 02.listopadu 2016 v 18:38

2/2..nasel zpusob, jak obsah tohoto jednani verejnosti sdelit. Pak by bylo jasne, co se dohodlo k dialogu s Cinou a co nebylo dodrzeno.

Zvukové záznamy jsou jen interní pomůcka

Podle mluvčího vlády ale zvukové záznamy z jednání kabinetu slouží pouze jako interní pracovní pomůcka a informace na nich zachycené nejsou projevem působnosti vlády. „Jedná se o diskuse členů vlády nad projednávanými body programu schůze vlády, na jejichž základě se teprve vytváří budoucí rozhodnutí vlády,“ popsal.

K informování o činnosti, jednání a rozhodnutí vlády slouží usnesení vlády a písemné záznamy z jednání vlády dostupné na webu vládního úřadu, uvedl Ayrer. „Členové vlády informují veřejnost o výsledcích jednání také prostřednictvím médií, a to formou pravidelných tiskových konferencí, tiskových zpráv a dalších forem komunikace,“ doplnil.

Připomněl, že zvukový záznam se nepořizuje z jednání označených za uzavřená nebo z projednávání utajovaných informací. „V tomto modu, ve kterém není pořizován žádný zvukový záznam, se často projednávají rovněž témata strategicko-bezpečnostního charakteru,“ dodal Ayrer.

Zaorálek s Hermanem už zveřejnění záznamů nepovažují za podstatné. Téma nedávné Hermanovy schůzky s tibetským duchovním vůdcem dalajlamou na dnešním jednání vlády uzavřeli. Shodli se, že v budoucnu budou členové kabinetu podobné závažné otázky zahraniční politiky předem konzultovat s ministrem zahraničí, nikoliv ho pouze informovat.

Po schůzce Hermana s dalajlamou vydali v říjnu prezident, premiér a předsedové obou parlamentních komor prohlášení o vztazích s Čínou, ve kterém se od jeho postupu distancovali. Kritici prohlášení tvrdí, že je projevem vazalství Česka. Zaorálek o víkendu řekl, že prohlášení bylo nutné.

ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!