Středa 24. dubna 2024, svátek má Jiří
130 let

Lidovky.cz

Mafiáni zneužívají situaci uprchlíků, zatočte s agenturami, žádá šéf odborů

Česko

  13:02aktualizováno  13:52
Dopady války rozpoutané Ruskem proti Ukrajině, projednávali zástupci vlády s odbory a zaměstnavateli. „Mafiáni nabízejí práci na 6 dnů, 12 až 14 hodin denně, za 120 korun na hodinu. Není možné, aby ve stavu nouze někdo tak flagrantně zneužíval jejich situaci,“ řekl předseda ČMKOS Josef Středula.

Odbory proto požadují, aby vláda dočasně pozastavila možnost agenturního zaměstnávání.

„Bojujme proti mafiánům, na druhou stranu těm lidem se od začátku dostávají všechny potřebné informace v ukrajinštině,“ reagoval premiér Petr Fiala.

Je to k diskusi, reagoval na podnět odborů Jurečka

„Hodně pracujeme s tím, aby ti lidé věděli, že nepotřebují žádného zprostředkovatele,“ uvedl na dotaz iDNES.cz ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka. „Je to k diskusi,“ řekl k námětu odborů zakročit proti zneužívání situace uprchlíků zprostředkovatelskými agenturami.

„Jsem rád, že se shodujeme, že je třeba připravovat taková opatření, abychom nenechali nikoho padnout, nenechali nikoho na holičkách,“ uvedl Fiala.

„Chceme identifikovat lokality, které můžeme nabízet uprchlíkům, aby měli práci,“ řekl ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka. „13 tisíc podle čísel za březen začalo pracovat, 10 tisíc je zaregistrováno,“ řekl ministr.

Náklady na zvládnutí uprchlické vlny jsou odhadovány na 54 miliard korun

Dočasnou ochranu v Česku získalo už 283 164 uprchlíků z Ukrajiny. Středula po jednání s vládou řekl, že náklady na zvládnutí uprchlické vlny se nyní odhadují na 54 miliard korun.

Podle premiéra Petra Fialy chce vláda v nejbližších týdnech přijít s komplexním pětiletým projektem zajištění energetické bezpečnosti České republiky.

„Cílem musí být se z ruské smyčky úplně vyvléci,“ řekl předseda vlády v sobotu na volebním kongresu ODS, kde neměl soupeře při obhajobě postu šéfa nejsilnější vládní strany.

Je podle něj třeba vyřešit léta neřešenou závislost na fosilních palivech z Ruska, což označil za jedno z největších bezpečnostních rizik.

K přijetí opatření, která povedou k surovinové nezávislosti Česka a celé Evropské unie na Rusku, vyzvaly minulý týden vládu obě komory parlamentu. Podle Sněmovny si má vláda počínat tak, aby příjmy z prodeje ruské ropy, zemního plynu a dalších surovin nemohly být využity k financování další vojenské agrese a rozvratných aktivit proti Západu.

Západní státy kvůli vojenské agresi vůči Rusku zavedly ekonomické sankce, které se postupně rozšiřují. Řada zahraničních firem se z Ruska stáhla a přerušila vývoz či výrobu ve svých tamních závodech. Ceny ropy a dalších surovin rostou. Dopad to má i na české podniky.

Zástupci vlády, odborů a zaměstnavatelů budou debatovat i o přípravě českého předsednictví v Evropské unii od července letošního roku či o přípravě Národního plánu obnovy.

Autor:

Samoživitelka skončila v nemocnici a čtvrt roku nemohla pracovat
Samoživitelka skončila v nemocnici a čtvrt roku nemohla pracovat

Téměř deset miliard korun – tolik jen za loňský rok poslaly pojišťovny lidem za úrazy, závažná onemocnění či úmrtí. Životní pojištění pomohlo za...