Pátek 7. srpna 2020svátek má Lada 14 °C skoro jasno Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Vláda odložila jednání o Istanbulské úmluvě. Česko ji podepsalo roku 2016, ale dosud neratifikovalo

Domácí násilí. Ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Domácí násilí. Ilustrační foto. | foto: Shutterstock

Praha Jednání o takzvané Istanbulské úmluvě, kterou Česká republika podepsala v květnu 2016, vláda odložila. Původně dokument zařadila na program pondělního jednání v pátek jako dodatek. Na Twitteru o odložení informoval místopředseda a šéf poslanců opoziční KDU-ČSL Jan Bartošek.

Ministryně spravedlnosti Marie Benešová (za ANO) na tiskové konferenci po zasedání kabinetu uvedla, že je potřeba problematiku úmluvy více odborně prodiskutovat a že v záležitosti působí emoce.

Istanbulská úmluva z roku 2011 odsuzuje domácí násilí, sexuální obtěžování, znásilnění, nucené sňatky, takzvané zločiny ze cti či mrzačení genitálií. Státy se v ní zavazují k uzákonění opatření proti násilným výpadům a k prevenci, ale také k vyčlenění peněz na pomoc obětem i na práci s pachateli.

ČR úmluvu podepsala v květnu 2016, musí ji ale ještě ratifikovat Sněmovna a Senát a podepsat prezident.

V Česku úmluva vyvolává silné emoce. Podle kritiků, k nimž patří konzervativci či katolická církev, není taková dohoda potřeba a postavila by muže a ženy proti sobě. Podle zastánců by naopak zdůraznila nepřijatelnost násilí a ukotvila poskytnutí pomoci.

„Ráda bych, abychom si dal oddechový čas, aby problematika byla podrobena odborné diskusi. Bod jsem stáhla, protože emoce tam působí a já bych ráda, abychom to podrobili dalším hlubším konzultacím a odborné diskusi,“ řekla Benešová.

„Vždycky tam byly emoce, ale teď přibyly ještě nové. Je tady nová emoce na téma, že se využívá pandemie (koronaviru) k politickým cílům a takovému náhlému prosazení této úmluvy za každou cenu. Já nejsem přítelem takovýchto postupů. Je potřeba diskutovat a obrousit hrany. Já jsem optimista, myslím, že se to podaří,“ dodala.

Vládní zmocněnkyně pro lidská práva Helena Válková v dubnu uvedla, že by kabinet mohl Istanbulskou úmluvu projednat v létě. Podle ní skončilo připomínkové řízení před Velikonocemi.

Tajemství zlatých adres. Pražská vila za půl miliardy je na prodej

Vila Na Zátorce 13 (Praha, 26. července 2020) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Mohutná, ale v rámci okolní zástavby celkem nenápadná cihlová stavba v srdci diplomatické čtvrti pražské Bubenče je...

Kůže je zrcadlem vnitřních chorob, říká lékař. Jaké nemoci může ukázat?

Petr Arenberger, kožní lékař a ředitel Fakultní nemocnice Královské Vinohrady | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Vyrážka s pupínky, puchýřky i problémová pigmentová znaménka dokážou pěkně znepříjemnit život, ale mohou být také...

Jak se dělá byznys za miliardy. Agent Paska o přestupu Součka i dalších

Pavel Paska | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jak se zrodil rekordní přestup záložníka Součka do Anglie? Kam asi tak půjde střelec Schick? Co očekává od zázračného...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!