Úterý 26. ledna 2021svátek má Zora 0 °C sněhové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Vláda odmítla zákaz práce europoslanců pro české úřady, Piráti ho navrhli kvůli Pochemu

ČERVEN - Prezident Miloš Zeman odmítl jmenovat do vlády europoslance Miroslava... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy ČERVEN - Prezident Miloš Zeman odmítl jmenovat do vlády europoslance Miroslava... | foto: ČTK

Praha Vláda nesouhlasí s pirátským návrhem zákona, který by budoucím europoslancům zakázal práci pro české úřady. O přijetí negativního stanoviska na středečním jednání vlády informoval tiskový odbor kabinetu. Piráti novelu navrhli v souvislosti s tím, že europoslanec Miroslav Poche (ČSSD) působí jako politický tajemník na ministerstvu zahraničí.

Odmítavý postoj kabinetu se předpokládal. „Navrhovaná úprava nastavuje bez náležitého zdůvodnění přísnější pravidlo neslučitelnosti funkcí a dopadá například i na právní vztahy založené dohodami o pracích konaných mimo pracovní poměr, na výkon vědecké, pedagogické, publicistické, literární či umělecké činnosti, ale i na výhradně pomocné, servisní či manuální práce,“ uvádělo předběžné stanovisko vypracované pro ministry před jednáním vlády.

Piráti novelou reagovali na situaci na ministerstvu zahraničí, kde ve funkci politického tajemníka působí europoslanec Poche. Pozici převzal poté, co ho prezident Miloš Zeman odmítl jmenovat ministrem zahraničí. Pirátská předloha nezahrnuje jen práci pro ministerstva, ale také třeba pro kraje, pro města a pro obce.

Europoslancům, kteří by začali pro český úřad pracovat, by mandát v Evropském parlamentu zanikl. Podle vládních legislativců by šlo třeba v případě vědecké nebo pedagogické práce o nepřiměřený následek.

Bez ohledu na stanovisko vlády budou o předloze rozhodovat poslanci, pokud by ji schválili, týkala by se až nových europoslanců zvolených v příštích volbách do Evropského parlamentu. Uskuteční se v roce 2019. Na Pocheho by tedy nyní nedopadla.

ČSSD v červnu navrhla Pocheho na ministra zahraničí v koaliční vládě s ANO, Zeman ho ale odmítl do funkce jmenovat. Řízením diplomacie byl dočasně pověřen předseda ČSSD a ministr vnitra Jan Hamáček. V úterý Hamáček oznámil, že sociální demokraté do vedení diplomacie navrhnou někdejšího Pocheho asistenta v Evropském parlamentu a nynějšího náměstka ministra zahraničí Tomáše Petříčka (ČSSD).

Souboj českých stálic. Je větší octavia o tolik lepší než menší scala?

Srovnávací test Škody Octavie a Scaly | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Na počátku byla temnota. Pak bůh řekl budiž octavia. A byla. A viděl, že octavia je dobrá... ale že by to chtělo ještě...

Pýchu dnes nazýváme zdravým sebevědomím, promlouvá k lidem profesor Kašparů

Lékař, psychiatr, vysokoškolský profesor a řeckokatolický kněz Jaroslav... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Sedm hlavních hříchů jsme si přejmenovali. Z neřestí jsme vytvořili ctnosti, a tak se možná není čemu divit, že se...

Jako žena jsem byla ve Vatikánu poněkud výrazná, vzpomíná farářka Kopecká

Martina Viktorie Kopecká, farářka Církve československé husitské | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Svým vzhledem působí rozruch na mnoha místech, dokonce i ve Vatikánu. Je mladá, krásná a hlavně progresivní. Život...