130 let

Vláda omezí dotace na „slunce“

Česko

Fischerův kabinet chce přispět ke snížení cen elektřiny * Seškrtá proto příspěvky na obnovitelné zdroje

PRAHA Kabinet premiéra Jana Fischera chystá zásah do vývoje cen elektřiny. Počátkem příštího týdne projedná novelu zákona, která by měla omezit dramatický nárůst příspěvku na podporu výroby elektrické energie z obnovitelných zdrojů, zejména ze sluneční energie (tzv. fotovoltaiky). Vláda tím chce přispět ke snižování cen elektřiny na domácím trhu.

„Hlavním principem změny zákona bude umožnit Energetickému regulačnímu úřadu, aby mohl snížit garantované výkupní ceny energie z obnovitelných zdrojů o více než pět procent,“ řekl mluvčí ministerstva průmyslu a obchodu Tomáš Bartovský.

Místopředseda ERÚ Bohumil Němeček upřesnil, že regulační úřad by měl mít pravomoc snížit výkupní ceny energie z obnovitelných zdrojů o více než 5 procent za rok v případě, že návratnost počáteční investice do obnovitelného zdroje klesne pod 11 let. „Výše snížení výkupní ceny by závisela na návratnosti investice a byla by kalkulována tak, aby návratnost investice byla 15 let,“ vysvětlil.

Výkupní ceny u fotovoltaiky mohou klesnout o 25 procent V současnosti může ERÚ snížit výkupní ceny elektřiny z obnovitelných zdrojů, tedy např. z fotovoltaiky či vodních a větrných elektráren, maximálně o 5 procent ročně, bez ohledu na výrazný pokles cen technologií, který zkracuje i dobu návratnosti investic. Trnem v oku vlády i ERÚ je zejména nepřiměřeně vysoká podpora fotovoltaiky. Zákonem garantované výkupní ceny elektřiny z fotovoltaiky jsou nastaveny pro návratnost do 15 let, přičemž díky současným technologiím je v některých případech návratnost investice pouhých pět let.

„V letošním roce dosahuje výkupní cena jedné megawatthodiny elektřiny z fotovoltaiky 12 700 korun, přičemž při 15leté návratnosti investice by odpovídala cena devíti tisícům korun,“ řekl Němeček. V příštím roce po plánovaném pětiprocentním snížení výkupní cena klesne na 12 150 korun.

Projde-li novela o podpoře obnovitelných zdrojů vládou i parlamentem, došlo by v roce 2011 ke snížení výkupních cen fotovoltaiky zhruba o 25 procent, řekl Němeček. Zdůraznil ale, že nové výkupní ceny by se vztahovaly až na nově instalované fotovoltaické provozovny, a nikoliv na ty, které byly uvedeny do provozu před platností připravované novely zákona.

Současné neúměrně vysoké výkupní ceny energie z fotovoltaiky činí z investic do solárních panelů „zlatý důl“ pro investory. Zatímco na konci loňského roku jich bylo v Česku evidováno 1214, k 1. listopadu jich bylo již 3128.

Sluneční energie zdražuje účty domácností Rychlý nárůst počtu fotovoltaických provozoven a jimi vyráběného proudu stojí domácnosti stále více peněz. Poplatky na výrobu elektřiny z obnovitelných zdrojů se tak v příštím roce oproti letošku více než ztrojnásobí – z letošních 52 korun za jednu megawatthodinu na 168 korun.

Rostoucí výdaje na podporu výroby proudu z fotovoltaiky a ostatních obnovitelných zdrojů navyšuje koncovou cenu elektřiny pro domácnosti. Společnost ČEZ včera potvrdila, že cena silové energie pro domácnosti v příštím roce klesne o 15,3 procenta. Silová energie ale ovlivňuje účet domácností za elektřinu pouze z poloviny. Celkový pokles ceny elektřiny pro domácnosti závisí na součtu plateb za silovou elektřinu a za regulované služby, které stanovuje ERÚ. Ten tak letos učiní 26. listopadu. Zástupci ERÚ ale již připustili, že zejména z důvodu vysokého růstu příspěvku na obnovitelné zdroje regulovaná složka ceny poroste a celková cena elektřiny v příštím roce klesne pouze o několik procent. „Mohlo by se jednat o zhruba tři až čtyři procenta,“ řekl Němeček.

***

Energetika

Vývoj příspěvku

na podporu

obnovitelných zdrojů

a kogeneraci:

(Kč/MWh)

2002 – 8 Kč

2004 – 40 Kč

2006 – 29 Kč

2008 – 40 Kč

2009 – 52 Kč

2010 – 168 Kč

Zdroj: Energetický regulační úřad

Autor:
  • Vybrali jsme pro Vás