Čtvrtek 1. června 2023, svátek má Laura
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Česko

Vláda podle AntiCovid týmu není připravena na růst epidemie, prý mu nedodala data. Vojtěch se ohradil

Experti Anticovid týmu koalice Spolu - poslanec ODS Bohuslav Svoboda, šéf poslanců TOP 09 Vlastimil Válek a poslanec KDU-ČSL Vít Kaňkovský - na tiskové konferenci ve Sněmovně foto: Facebook TOP 09

Vláda podle expertního týmu koalice Spolu nemá připravená opatření proti sílící epidemii covidu a neposkytla opozici potřebná data. V prohlášení, které AntiCovid tým v úterý poskytl novinářům, experti uvádí, že bez znalostí dat nemohou aktivně podpořit stanoviska připravovaná ministerstvem zdravotnictví.
  12:53

K jejich zapojení do rozhodování vyzval minulý týden premiér končící vlády Andrej Babiš (ANO). Proti kritice se na twitteru ohradil ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO). Podle něj má tým krizové scénáře a strategii od čtvrtka, každý den z ministerstva odcházejí také data, analýzy a predikce vývoje.

„Jako AntiCovid tým jsme neobdrželi žádnou platnou strategii boje s covidem-19. Nemáme přístup k prediktivním analýzám. Nejsou nám známa ani aktuální data o stavu obsazenosti akutních a intenzivních lůžek, a to včetně plánu navyšování kapacit při nárůstu počtu nemocných,“ uvedli. Vláda podle AntiCovid týmu nemá jasný plán ani cíl, jak nadále epidemii řešit a nemá připravená opatření reagující na narůstající počet nemocných.

V reakci na to na twitteru zveřejnila Chytrá karanténa odkaz na přehledy kapacit lůžkové péče, které se každý den aktualizují. Proti kritice se ohradil také Vojtěch. „Každý den odchází z ministerstva zdravotnictví datové sady a analýzy a predikce o vývoji epidemie, které připravuje ředitel ÚZIS (Ústavu zdravotnických informací a statistiky) Ladislav Dušek. Krizové scénáře a strategii má tým již od čtvrtka. Pokud AntiCovid týmu něco chybělo, stačilo napsat,“ uvedl ministr a vyzval koalici, aby začala epidemii řešit.

AntiCovid tým preferuje zkrácení karantény na pět až sedm dní zakončenou PCR testem, zvýšení kapacity trasování na 5000 za den na konci října s možností rozšíření na 10 000 denně a pokračování dobrovolného testování hrazeného pojišťovnami. Podporuje také prodloužení bezinfekčnosti po prodělání covidu z nynějšího půlroku na rok. Při nárůstu počtu nemocných podporuje lokálně zavedení povinného testování ve školách a firmách.

„Pozitivitu protilátek považujeme za známku ochrany proti covidu-19. Laboratorní skupina centrálního řídícího týmu by měla definovat podmínky uznání do konce října 2021,“ uvedli v prohlášení.

Cesta k normálnímu životu vede podle expertů Spolu jen prostřednictvím očkování. Doporučují spustit aktivní kampaň na podporu očkování u dosud neočkovaných, aktivně podporovat třetí dávku vakcinace u osob nad 50 let a vybraných profesních skupin, například u zdravotníků, zaměstnanců v sociálních službách a učitelů. Je podle nich třeba také podpořit očkování studentů v kampusech a na fakultách a zavést bezúplatné očkování cizinců a agenturních pracovníků ve všech očkovacích centrech. Vakcíny by pak měly být dostupné pro praktické lékaře i door-to-door očkování.

Celkový lockdown AntiCovid tým odmítá, přednost by dal lokálním opatřením, která by měla být uplatňována za základě předem dané strategie. Tu podle nich ministerstvo nezvládlo připravit ještě před prázdninami.

V pondělí byl v Česku zaznamenán nejvyšší denní nárůst počtu případů nemoci covid-19 od konce dubna a šíření nemoci prudce zrychlilo. Přibylo 2521 nakažených koronavirem, což je skoro dvakrát více než za předchozí pondělí. Výrazně stoupají i počty hospitalizovaných a množství úmrtí nemocných. V nemocnicích je 544 lidí s covidem-19, tedy nejvíce od konce května. Zemřelých lidí s covidem-19 bylo jen za poslední týden 54, což je o deset více než za celé září.

Autor: