Čtvrtek 28. ledna 2021svátek má Otýlie 2 °C déšť se sněhem Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Vláda podpořila dálkovou účast zastupitelů a radních. Distanční zasedání už probíhá, ale chybí právní úprava

Ministr vnitra Jan Hamáček | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ministr vnitra Jan Hamáček | foto: ČTK

Praha Členové zastupitelstev a rad krajů a obcí možná výslovně dostanou možnost účastnit se zasedání distanční formou. Ve změně zákona o obcích, krajích a hlavním městě to v pondělí na návrh ministerstva vnitra schválila vláda, informovalo ministerstvo v tiskové zprávě.

Novela reaguje na zkušenosti při letošní koronavirové epidemii. Obecní orgány dostanou možnost o distančních jednáních rozhodnout v rámci svých jednacích řádů.

Členové rad a zastupitelstev se podle vnitra především kvůli koronaviru scházejí dálkově již nyní, chybí ale právní úprava. „Bez jasného právního rámce v pondělí obce nemají jistotu, že jednání na dálku organizují správně. Dáváme proto obcím a krajům právní jistotu, jak distanční jednání zastupitelstva a rady zorganizovat,“ uvedl v tiskové zprávě ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD). Ministerstvo navrhuje, aby se za využití technických zařízení pro přenos obrazu a zvuku mohla zasedání účastnit i veřejnost.

Podmínkou pro distanční jednání zastupitelstva by mělo být, že tuto možnost připouští jeho jednací řád. Sama obec by tedy měla rozhodnout, jestli dálkovou formu účasti na zasedáních využije. „Přihlédne přitom k místním podmínkám, ale i k technickým možnostem zajištění této účasti, včetně případných nákladů, které by s takovou formou účasti mohla mít,“ uvedlo ministerstvo v důvodové zprávě.

Jednací řád má také vymezit bližší podmínky distanční účasti na jednání. Obce mohou stanovit případy, za kterých ji připustí, nebo to ponechat na rozhodnutí starosty pro každé zasedání. Pokud dálkovou formu obec povolí, bude muset na zajistit, aby se lidé mohli k jednání připojit. „Bude však na jejím uvážení, do jaké míry zabezpečí technické vybavení i pro jednotlivé zastupitele,“ napsalo ministerstvo.

Zastupitelé se podle návrhu musí k jednání připojit tak, aby zvukový i obrazový přenos byl obousměrný, aby mohli hlasovat, vyjadřovat se k jednotlivým projednávaným bodům a podávat návrhy. Využití distanční účasti nebrání podle vnitra ani případnému tajnému hlasování.

Návrh neupravuje jednání výborů zastupitelstva a komisí rady. Podle ministerstva to není potřeba vzhledem k tomu, že nemají rozhodovací pravomoci a vykonávají především kontrolní činnost.

Nádory slinivky bývají odolné vůči ozáření, říká gastroenterolog Novotný

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Slinivka je mimořádně důležitou součástí našeho těla. Když se porouchá, přestane produkovat inzulin. A bez něj visí náš...

Test vaječných likérů: I šest kostek cukru v panáku. Hlavně zakrýt aroma lihu

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Některé jsou bledé jako zimní ráno, jiné září jako italské slunce, většina vaječných likérů však udělá adventní...

Velký horoskop pro rok 2021: Čeká nás klidnější rok, který poodhalí budoucnost

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Po výjimečném roce 2020, kdy se na nebi setkali všichni velcí astrologičtí hráči jako Pluto, Saturn a Jupiter ve...

Problémy s početím má více než jedna pětina párů, říká nová vedoucí lékařka kliniky GENNET
Problémy s početím má více než jedna pětina párů, říká nová vedoucí lékařka kliniky GENNET

Kliniky GENNET se od roku 1996 specializují na komplexní péči v oboru lékařské genetiky, prenatální péče a léčbu poruchy neplodnosti.