Úterý 21. března 2023, svátek má Radek
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Rusům s krátkodobými vízy nebude umožněn vstup do Česka, řekl Lipavský

Česko

  16:43aktualizováno  17:08
Rusům s krátkodobými schengenskými vízy nebude od 25. října umožněn vstup do České republiky, řekl po jednání vlády ministr zahraničí Jan Lipavský. Do Česka denně přes mezinárodní letiště přicestuje až 200 ruských občanů. Pobaltské země, Polsko a Finsko své hranice pro ruské turisty uzavřely v předchozích týdnech.

Nově bude odepřen vstup ruským občanům, kteří na české území přijíždějí přes vnější schengenské hranice, tedy i přes české mezinárodní letiště, za účelem turistiky, sportu či kultury. Opatření se bude vztahovat na cestující s platným schengenským vízem vydaným jakýmkoli státem Evropské unie.

Vláda jednala i o programu humanitární, stabilizační, rekonstrukční a hospodářské asistence Ukrajině pro příští tři roky. „Musíme být připraveni, až skončí válka,“ řekl ministr zahraničí. V příštích třech letech by na to mělo každý rok Česko dát půl miliardy korun. Na Ukrajině by se mohlo zapojit do poválečné obnovy Dněpropetrovské oblasti.

Denní příspěvek na ubytování uprchlíka z Ukrajiny by mohl od listopadu kvůli energiím vzrůst o 100 Kč na 300 a 350 Kč podle zařízení.

Ministři projednali také dvojici vládních nařízení, která počítají s tím, že by Ukrajinci mohli žádat o oprávnění k pobytu v Česku za účelem studia, i když obdrželi dočasnou ochranu v jiné zemi Evropské unie. „To dosud možné nebylo,“ řekl ministr Lipavský.

Nově také budou mít výjimku ze zákazu vydávání víz Bělorusové, kteří si podají žádost o pobytové oprávnění kvůli studiu na vysoké škole na základě stipendií poskytovaných Českem, Evropskou unií nebo mezinárodními organizacemi. „Je to první krok vstřícný k běloruské mládeži,“ uvedl po jednání vlády šéf české diplomacie,

Před Strakovou akademií se v době, kdy jednala vláda, sešli demonstranti požadující demisi kabinetu Petra Fialy. Skandovali „hanba vládě“, „demisi“ či „chceme s vámi mluvit, pojďte dolů“.

Mohlo by vás zajímat