Středa 28. října 2020Den vzniku samostatného československého státu 11 °C oblačno Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Lidé nad 60 let dostanou respirátor a pět roušek, rozhodla vláda

Lidé s rouškami. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Lidé s rouškami. | foto: Petr Lemberk, MAFRA

Praha Všichni občané starší 60 let dostanou od státu jeden respirátor a pět roušek, rozhodla na mimořádném zasedání vláda. Na dodání ochranných prostředků proti koronaviru ze zásob státu České poště, která je bude distribuovat, začnou hasiči a policisté pracovat ve čtvrtek ráno, sdělil ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD). Podle Českého statistického úřadu žilo v ČR ke konci loňska 2,78 milionu lidí starších 60 let. Šéf opoziční ODS Petr Fiala rozhodnutí kritizoval.

Kabinet před dvěma dny oznámil, že seniorům doručí ochranné prostředky přes Českou poštu v případě „výrazného zhoršení situace“. Po rekordních nárůstech počtu lidí s potvrzenou nákazou koronavirem v posledních dnech dnes ministerstvo zdravotnictví vyhlásilo mimo jiné povinnost nosit od čtvrtka roušky ve firmách, kancelářích a všech dalších vnitřních prostorách v celém Česku.

„Vláda dnes schválila distribuci jednoho respirátoru a pěti roušek všem občanům ČR starším 60 let. Hned zítra (ve čtvrtek) ráno na tom začnou pracovat policie a hasiči ve skladu v Opočínku, aby si pošťáci mohli tyto pomůcky převzít a postupně je dodávat občanům,“ uvedl Hamáček. V pondělí ministři uváděli, že by měli senioři dostat ochranné prostředky přes Českou poštu do tří dnů.

Podle Fialy je středeční rozhodnutí vlády „výsměchem všem“. „Vláda po šesti měsících od začátku koronakrize místo fungující chytré karantény a ochrany nejohroženějších pošle seniorům jeden respirátor a pět roušek. To snad pánové Babiš, Hamáček a Vojtěch ani nemohou myslet vážně,“ napsal na twitteru předseda opoziční ODS.

Stát má nyní podle premiéra Andreje Babiše (ANO) ve skladech a objednáno zhruba 13 milionů respirátorů FFP2 a 75 milionů roušek. Ministerstvo vnitra podle dřívějšího Hamáčkova vyjádření zajistilo 70 milionů roušek a osm milionů respirátorů FFP2, které jsou ve skladu policie v Opočínku u Pardubic. Podle dat ČSÚ by měl stát vydat zhruba 2,8 milionu respirátorů a přibližně 14 milionů roušek.

Premiér Andrej Babiš (ANO) novinářům řekl, že kabinet k distribuci uvolní tři miliony kusů respirátorů kategorie FFP2 a 15 milionů kusů chirurgických roušek. Formálně kabinet potvrdil i pondělní dohodu, že uvolní 3,2 milionu roušek do volebních místností pro hlasování v říjnových krajských a senátních volbách. Podle Hamáčka bude distribuce stát asi 15 milionů a postupovat se bude podle registru obyvatel.

Za úterý přibylo v zemi rekordních 1164 lidí s koronavirovou nákazou, rekordní je i dnešní dosavadní počet zjištěných případů covidu-19, když k 18:00 bylo zaznamenáno 701 nakažených. Aktuálně nemocných je téměř 9800 lidí.

Dala jsem přednost rodině, říká v otevřené zpovědi čerstvá padesátnice Csáková

Roman Prymula | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Bez vytáček a věcně mluví o svých kulatinách, stejně jako o úspěších, pádech a podivných životních obdobích. Ilona...

ANALÝZA: Boj o Karabach popírá ideologii. Zajímavou roli hraje Izrael

Roman Prymula | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Nově rozdmýchaný ozbrojený konflikt mezi Arménií a Ázerbájdžánem je v mnoha lidových veřejných diskusích popisován jako...

Svou sportovní kariéru považuji za ztrátu času, hodnotí minulost Hlaváčová

Roman Prymula | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Držitelka světového rekordu v přeplavání kanálu La Manche pokořila řadu dalších met a získala spoustu významných...