Sobota 3. června 2023, svátek má Tamara
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Česko

Pozemky užívané Ruskem se na program vlády nedostaly. Návrh čekají úpravy

Ruská ambasáda v estonském Tallinu (17. února 2020) foto: Profimedia.cz

Ministr zahraničí Jan Lipavský (Piráti) ve středu kabinetu proti předpokladům nepředložil návrh na zrušení některých vládních usnesení ze 70. a 80. let, jimiž se svěřily tehdejšímu Sovětskému svazu nemovitosti do bezplatného užívání k diplomatickým účelům.
  7:02

Ministr dopravy Martin Kupka (ODS) po zasedání řekl, že kabinet vyhověl předkladateli, který chce návrh ještě doladit. Rusko podle české diplomacie pozemky využívá k jiným než diplomatickým účelům, takže není důvod je nadále poskytovat bezplatně.

Usnesení, jež mají podle původních informací být zrušena, se týkají pražských bytů u ambasády, ale také budov v Brně, Karlových Varech či rekreačních objektů. „Vyhověli jsme přání předkladatele vrátit se k tomu až v okamžiku, kdy bude všechno doladěno,“ řekl Kupka.

„S ohledem na složitost celé materie, vyžadující dodatečné právní posouzení, jsem se rozhodl odložit projednání materiálu,“ napsal ČTK Lipavský.

Česko má s Ruskem napjaté diplomatické vztahy po předloňském zjištění českých tajných služeb a vyšetřovatelů, že do výbuchů v muničních skladech ve Vrběticích na Zlínsku v roce 2014 byli zapojeni agenti ruských tajných služeb.

Počet ruských diplomatů v ČR byl dále snížen i po loňské ruské invazi na Ukrajinu. Na ruském velvyslanectví v Praze aktuálně působí šest diplomatů. I tato skutečnost podle ministerstva zahraničí vylučuje možnost, že by nemovitosti byly využívány výhradně k diplomatickým účelům.

Před zhruba dvěma a půl lety ministerstvo zahraničí předalo ruské straně seznam nemovitostí vlastněných Ruskem v ČR, které považuje za sloužící diplomatické činnosti podle Vídeňské úmluvy o diplomatických stycích. Na zbytek, který neslouží pro státní neobchodní účely, bude v plném rozsahu uplatněn český právní řád, uvedl dříve pro ČTK Lipavský.

Loni v květnu ministr vytvořil pracovní skupinu, která se zabývala nápravou majetkoprávních vztahů k nemovitostem užívaným Ruskem v ČR. Skupina se věnovala specifikaci předmětných nemovitostí, jejich právního statusu a způsobu nabytí ruskou stranou. Ministerstvo evidovalo asi pět desítek nemovitostí. Skupina se soustředila na ty, které jsou v ruském vlastnictví, a to v Praze i v dalších obcích a městech.

Autoři: ,

Voňavé a čisté oblečení? Vyzkoušejte dezinfekci od Sanytolu
Voňavé a čisté oblečení? Vyzkoušejte dezinfekci od Sanytolu

Sanytol je jedničkou u přípravků do kuchyně i koupelen, znáte ale dezinfekci na prádlo? Že ne? Zapojte se s námi do testování a vyzkoušejte novinku...