Úterý 19. října 2021, svátek má Michaela
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Vláda končí, schválila si demisi. Sobotka ji na Hrad poslal pouze písemně

Česko

  13:43aktualizováno  17:36
PRAHA - Vláda premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD) ve středu schválila svou demisi. Ještě odpoledne ji doručil zástupce Úřadu vlády na Pražský hrad, což je netradiční postup, neboť v minulosti předávali premiéři demisi prezidentovi vždy osobně. Mluvčí prezidenta Miloše Zemana oznámil, že hlava státu bude mezi 6. a 13. prosincem v Lánech postupně přijímat kandidáty na ministry v novém kabinetu, který sestavuje Andrej Babiš (ANO).

Sobotka po výpovědi u soudu mluvil s novináři. foto:  Petr Topič, MAFRA

Vláda rozhodla o demisi v návaznosti na páteční konec ustavující schůze nově obsazené Poslanecké sněmovny. Kabinet už bezprostředně po říjnových volbách do Sněmovny omezil svou činnost a soustřeďuje se jen na neodkladné záležitosti či evropskou agendu. V demisi se ministři Sobotkovy vlády sejdou na posledním zasedání příští středu 6. prosince.

Zeman podle Ovčáčka plánuje demisi přijmout v úterý. Přijetí demise na rozdíl od praxe spojené s předchozími premiéry nebude provázet žádný ceremoniál, což Hrad oznámil už letos v květnu. Tehdy při sporu o setrvání Babiše na ministerstvu financí Zeman přijal Sobotku, jako by přišel s písemnou demisí, zatímco premiér dorazil pouze na konzultaci. Zeman po schůzce řekl, že ceremoniál s demisí považuje za konečný a nevidí důvod, aby se v budoucnu opakoval.

Prezident by měl Sobotkův kabinet pověřit, aby zemi vedl až do jmenování nové vlády, které se očekává 13. prosince. V týdnu předcházejícím jmenování kabinetu se chce Zeman v Lánech postupně setkat s kandidáty na ministry, kteří v dosavadní vládě nepůsobili. Babiš v úterý oznámil, že jich bude devět, jména ale zveřejnit nechtěl s odůvodněním, že se Zeman chce s kandidáty nejprve osobně setkat. Ve středu ale předseda ANO serveru iDNES.cz řekl, že na ministra vnitra navrhuje bývalého náměstka a někdejšího šéfa bezpečnosti strojírenských Vítkovic Lubomíra Metnara. Další lidé, o nichž se jako o ministrech spekuluje, se nechtěli k možnému vládnímu angažmá vyjadřovat.

Končící schůze vlády premiéra Bohuslava Sobotky, jejímž posledním bodem je...
Končící schůze vlády premiéra Bohuslava Sobotky, jejímž posledním bodem je...

V Babišově vládě by měli pokračovat dosavadní ministři ANO, tedy životního prostředí Richard Brabec, dopravy Dan Ťok, obrany Martin Stropnický, spravedlnosti Robert Pelikán a pro místní rozvoj Karla Šlechtová. Šlechtová by se ale měla přesunout na ministerstvo obrany a Zeman ve středu oznámil, že to respektuje. O Stropnickém se mluví jako o příštím ministru zahraničí, komentovat to ale nechtěl.

Představitelé končící vlády ČSSD, ANO a KDU-ČSL se ve středu shodli, že hodnotí kabinet jako úspěšný. Sobotka mezi úspěchy vyjmenoval například nepřetržitý hospodářský růst, snižování nezaměstnanosti, zvyšování důchodů a mezd, stoupající výběr daní a posílení rozpočtových příjmů krajů a obcí, zlepšení pozic rodin s dětmi a seniorů.

Autor:

Váš syn bude žít jen pár týdnů. Zpověď matky zesnulého hokejisty Buchtely

Premium Přežít své dítě. Pro každého rodiče ta nejhorší představa. Teprve dvacetiletý hokejista Ondřej Buchtela zemřel loni v...

Děti zvládnou všechno, to samé ženy. Muži však nevydrží, říká expert na přežití

Premium Tři dny trvalo pátrání po osmileté Julii z Berlína, která se v neděli ztratila rodičům u Čerchova na Domažlicku. V...

Jak se rodí sebevražda. Psychiatr Höschl nejen o schizofrenii a depresi

Premium Jak velká musí být síla, která člověka dožene k tomu, že si sám dobrovolně vezme život? Jaké jsou poslední myšlenky...

Mohlo by vás zajímat