Sobota 3. června 2023, svátek má Tamara
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Vláda končí, schválila si demisi. Sobotka ji na Hrad poslal pouze písemně

Česko

  13:43aktualizováno  17:36
PRAHA - Vláda premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD) ve středu schválila svou demisi. Ještě odpoledne ji doručil zástupce Úřadu vlády na Pražský hrad, což je netradiční postup, neboť v minulosti předávali premiéři demisi prezidentovi vždy osobně. Mluvčí prezidenta Miloše Zemana oznámil, že hlava státu bude mezi 6. a 13. prosincem v Lánech postupně přijímat kandidáty na ministry v novém kabinetu, který sestavuje Andrej Babiš (ANO).

Sobotka po výpovědi u soudu mluvil s novináři. foto:  Petr Topič, MAFRA

Vláda rozhodla o demisi v návaznosti na páteční konec ustavující schůze nově obsazené Poslanecké sněmovny. Kabinet už bezprostředně po říjnových volbách do Sněmovny omezil svou činnost a soustřeďuje se jen na neodkladné záležitosti či evropskou agendu. V demisi se ministři Sobotkovy vlády sejdou na posledním zasedání příští středu 6. prosince.

Zeman podle Ovčáčka plánuje demisi přijmout v úterý. Přijetí demise na rozdíl od praxe spojené s předchozími premiéry nebude provázet žádný ceremoniál, což Hrad oznámil už letos v květnu. Tehdy při sporu o setrvání Babiše na ministerstvu financí Zeman přijal Sobotku, jako by přišel s písemnou demisí, zatímco premiér dorazil pouze na konzultaci. Zeman po schůzce řekl, že ceremoniál s demisí považuje za konečný a nevidí důvod, aby se v budoucnu opakoval.

Prezident by měl Sobotkův kabinet pověřit, aby zemi vedl až do jmenování nové vlády, které se očekává 13. prosince. V týdnu předcházejícím jmenování kabinetu se chce Zeman v Lánech postupně setkat s kandidáty na ministry, kteří v dosavadní vládě nepůsobili. Babiš v úterý oznámil, že jich bude devět, jména ale zveřejnit nechtěl s odůvodněním, že se Zeman chce s kandidáty nejprve osobně setkat. Ve středu ale předseda ANO serveru iDNES.cz řekl, že na ministra vnitra navrhuje bývalého náměstka a někdejšího šéfa bezpečnosti strojírenských Vítkovic Lubomíra Metnara. Další lidé, o nichž se jako o ministrech spekuluje, se nechtěli k možnému vládnímu angažmá vyjadřovat.

Končící schůze vlády premiéra Bohuslava Sobotky, jejímž posledním bodem je...
Končící schůze vlády premiéra Bohuslava Sobotky, jejímž posledním bodem je...

V Babišově vládě by měli pokračovat dosavadní ministři ANO, tedy životního prostředí Richard Brabec, dopravy Dan Ťok, obrany Martin Stropnický, spravedlnosti Robert Pelikán a pro místní rozvoj Karla Šlechtová. Šlechtová by se ale měla přesunout na ministerstvo obrany a Zeman ve středu oznámil, že to respektuje. O Stropnickém se mluví jako o příštím ministru zahraničí, komentovat to ale nechtěl.

Představitelé končící vlády ČSSD, ANO a KDU-ČSL se ve středu shodli, že hodnotí kabinet jako úspěšný. Sobotka mezi úspěchy vyjmenoval například nepřetržitý hospodářský růst, snižování nezaměstnanosti, zvyšování důchodů a mezd, stoupající výběr daní a posílení rozpočtových příjmů krajů a obcí, zlepšení pozic rodin s dětmi a seniorů.

Autor:

Recept: Tortilla s grilovaným kuřecím masem a ajvarem
Recept: Tortilla s grilovaným kuřecím masem a ajvarem

Polovinu jogurtu dáme do misky, smícháme s kmínem, kajenským pepřem, sójovou omáčkou a utřeným česnekem.