• schránka
  • Přihlásit Můj účet
Včelí úl (ilustrační foto)

Včelí úl (ilustrační foto) | foto: Shutterstock

Vláda projedná dotace pro včelaře, měly by být vyšší

Česko
  •   11:39
PRAHA - Včelaři dostanou v následujících třech letech 232 milionů korun dotací. V uplynulých třech letech mohli získat 195 milionů, rozpočet včelařského programu tak vzroste zhruba o pětinu. Polovina peněz bude z českých zdrojů, zbytek z evropských peněz, předpokládá ministerstvo zemědělství. O vládním nařízení, kterým se upřesňují některé možnosti čerpání dotace, bude ve středu jednat vláda.

V roce 2017 by měli včelaři získat 75 milionů korun, následně se budou částky postupně zvyšovat.

Podpora větší produkce

Včelařským programem se stát snaží například podporovat včelařské provozy s více než 20 včelstvy, zvlášť chce podporovat včelaře s velkou produkcí. Ministerstvo by si také přálo, aby se o včelařství více zajímali mladí lidé. V Česku je podle materiálu přibližně 50.000 zájmových a profesionálních chovatelů včel. Profesionálních, kteří chovají nad 150 včelstev, bylo loni 107. Podle ministerstva by mělo být v ČR ideálně 750 tisíc včelstev. Loni jich stát evidoval 576 783.

„České včelařství dokáže plně zásobit trh kvalitními včelími produkty. Roční spotřeba medu se dlouhodobě pohybuje 0,7 kg na obyvatele ČR,“ píše ministerstvo.

Přínosné opylování

Podle něj je ale největším přínosem včel opylování zemědělských a planě rostoucích rostlin. „V klimaticky a plodinově srovnatelných zemích Evropské unie je hodnota opylování odhadována na 30 až 50násobek hodnoty získaného medu,“ dodává ministerstvo v důvodové zprávě.

Autor: ČTK