14. srpna 2012 18:15 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Vláda chce vysávat peníze ze státních podniků, pomůže si zákonem

Budějovický Budvar | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Budějovický Budvar | foto:  František Vlček, Lidové noviny

PRAHA Lesy ČR, Česká pošta, Budvar... Podniky, které generují miliardy. A ty chce Nečasova vláda. Proto ve středu projedná novelu, která má umožnit posílit příjmy státního rozpočtu z volných peněz státních podniků. Návrh by měl začít platit letos v prosinci, aby ještě v letošním roce mohl stát z podniku čerpat až miliardu korun.

Pro roky 2013 a 2014 se počítá shodně se čtyřmi miliardami korun ročně, je to patrné z návrhu umístěného v elektronické knihovně připravované legislativy. Zákon má umožnit státu sáhnout na peníze šesti státních firem. (viz box níže) Zatím.

'Fond zakladatele'

Současná právní úprava použití peněz ze státního podniku ve prospěch státního rozpočtu neumožňuje. Například Lesy ČR (LČR) měly v polovině letošního roku k dispozici volných takřka 16 miliard korun. Jen za loňský rok vykázal podnik hrubý zisk 5,3 miliardy korun. Nejvyšší kontrolní úřad (NKÚ) nedávno kritizoval způsob, jakým LČR s volnými finančními prostředky nakládají.

ČTĚTE TAKÉ:

"Novela zákona umožní zakladateli zřídit 'fond zakladatele', ze kterého se následně se souhlasem vlády ČR převedou volné finanční zdroje státního podniku do příjmů státního rozpočtu," stojí v předkládací zprávě. V Česku v současnosti funguje 25 ekonomicky aktivních státních podniků.

Státní firmy

Navrhovaná úprava se podle materiálu krom LČR dotkne pěti dalších státních firem. Jsou jimi Státní tiskárna cenin, Česká pošta, Řízení letového provozu, Vojenské lesy a statky a národní podnik Budějovický Budvar. U ostatních státních firem se o zřízení fondu zakladatele zatím neuvažuje.

Koaliční strany se v rámci balíčku úsporných opatření pro roky 2013 až 2015 dohodly na tom, aby státní podnik LČR odváděl do státního rozpočtu každoročně čtyři miliardy korun. Ministerstvo zemědělství mělo zabezpečit převod peněz od příštího roku, návrh má dát státu možnost čerpat peníze už letos. Případné převedení peněz z fondu zakladatele do rozpočtu má podléhat souhlasu vlády. "Materiál může být v rámci jednání vlády ještě pozměněn, proto se k němu může ministerstvo financí více vyjádřit až po ukončení jednání vlády," řekl mluvčí MF Ondřej Jakob.

Ministr zemědělství Petr Bendl podobně jako jeho předchůdce Ivan Fuksa zpočátku prosazoval transformaci LČR na akciovou společnost, ze které by stát mohl každoročně mít dividendy. V červnu MZe uvedlo, že od nápadu ustupuje. LČR obhospodařují více než 1,3 milionu hektarů lesních pozemků ve vlastnictví státu, což je zhruba polovina všech lesů na území ČR. Fungování podniku léta provázejí aféry.

Pochybné zadávání veřejných zakázek

Například výroční zpráva české kontrarozvědky za rok 2010 uvedla, že v souvislosti se sporem mezi státní firmou Lesy ČR a soukromou společností CE WOOD byla zaznamenána příprava na vytunelování státního podniku. Peníze z Lesů ČR měly být podle BIS vyvedeny do "netransparentních zahraničních společností", to se však nakonec nestalo.

Zapojte se do diskuze! Nově přes SMS

NKÚ ve své nedávné kritice uvedl, že státní firma nemá jasná pravidla vymezující, komu a za jakých podmínek peníze svěřuje. Úřad také upozornil, že LČR porušily ve dvou případech zákon o veřejných zakázkách, a to u nákupu vozů pro vedení podniku a u zakázky na dražby zbytného nemovitého majetku. Materiálem se začátkem července zabývala vláda. Ministři však jednání o něm přerušili. Mimo jiné si vyžádali vyjádření dozorčí rady Lesů ČR. Projednání by měli dokončit v závěru srpna.

Lidovky.cz, ČTK

NÁZORY: Jaké léky pro děti vzít na dovolenou?
NÁZORY: Jaké léky pro děti vzít na dovolenou?

Jaké léky s sebou berete na dovolenou pro děti?