Středa 24. února 2021svátek má Matěj 1 °C jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Změna plánu. Vláda bude jednat o přejmenování letiště

Vizualizace Letiště Václava Havla | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Vizualizace Letiště Václava Havla | foto: Reprofoto

PRAHA Vláda ve středu projedná návrh na pojmenování pražského ruzyňského letiště po bývalém prezidentovi Václavu Havlovi.

Informaci večer potvrdil ministr dopravy Pavel Dobeš (VV). Doplnil, že pokud dá kabinet plánu tento týden zelenou, letiště by jméno loni zesnulého českého prezidenta mohlo nést už letos v říjnu.

S nápadem, který si získal řadu příznivců, ale i odpůrce, přišel režisér Fero Fenič jen krátce poté, co Havel loni 18. prosince zemřel. O jednání ve vládě je informována také vdova po Havlovi Dagmar, která pojmenování mezinárodního letiště podporuje.

ČTĚTE TAKÉ:

Přejmenování letiště je podle Dobeše v kompetenci akciové společnosti Letiště Praha a o věci úředníci jednali také s Českým aeroholdingem, pod který letiště od tohoto měsíce patří. "Pokud vláda doporučí přejmenování, tak jediný akcionář (aeroholdingu), kterým v tuto chvíli je ministerstvo financí, dá pokyn na přejmenování letiště," vysvětlil Dobeš. Vládě ve středu přinese i navrhovanou konkrétní podobu nového logotypu letiště, médiím jej však zatím ukázat nechtěl.

Zapojte se do diskuze! Nově přes SMS

"Paní Havlová se raduje, že vláda se chystá věc projednat, a věří v její dobrý úsudek," sdělila stanovisko Havlové Nadace Vize 97.

Havlová nedávno vyjádřila zklamání nad skutečností, že česká vláda dosud váhá s připojením jména jejího zesnulého manžela ke stávajícímu názvu letiště. V zahraničí podle ní nejsou výjimkou letiště nesoucí název po významných státnících, mezi které Václav Havel bezpochyby patří.

,

Konec cukrárny, jež zná chutě Smíchova. Motivace je pryč, říká majitelka

Cukrářka Klára Frycová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Po otevření dveří pod růžovým vývěsním štítem se nos návštěvníka i přes nasazenou roušku zaplní vůní čokolády....

Jací jsme v posteli podle hvězd? Blíženci experimentují, Štíry sex ovládá

Znamení zvěrokruhu - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium O lásku je třeba pečovat stejně jako o zdraví. Proto se oslava svátku zamilovaných, který připadá na 14. února, zdá...

Policie vyklízí Hlavní nádraží. Jeho obyvatelé si našli nový „Sherwood“

Bezdomovci na pražském Andělu | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Narkosvět v legendárním parku u pražského hlavního nádraží, kterému všichni přezdívají Sherwood, se proměňuje a...