Sobota 28. května 2022, svátek má Vilém
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Vláda projedná zákon řešící daňové úniky

Česko

PRAHA Česká vláda má na dnešním programu jednání zařazen i poslanecký návrh zákona, který má zamezit daňovým únikům při obchodování s palivy. Krácení daní při obchodech s benzinem a naftou totiž český stát stojí ročně přes 2,5 miliardy korun.

Jedno z možných řešení této problematiky nabízí právě novela zákona o dani z přidané hodnoty (DPH) z dílny poslance Michala Doktora (ODS). Ten například navrhuje opatření, které by úředníkům usnadnilo kontroly ve firmách, které s palivy obchodují.

„Navrhuji registraci všech velkoobchodníků včetně stávajících na jednom místě, konkrétně na Finančním úřadě pro Prahu 1,“ uvedl již dříve pro LN Doktor. Povinná registrace obchodníků na jednom místě má umožnit úřadu lepší přístup ke všem podkladům, nutným pro zamezení krácení daní. Podle Doktora by náklady na posílení vybraného finančního úřadu neměly překročit 50 milionů korun.

Částečné výhrady proti centralizaci obchodníků na přetížený Finanční úřad pro Prahu 1 již dříve vyjádřilo ministerstvo financí. „Pro nás by bylo přijatelnější, kdybychom na přechodnou dobu registrovali obchodníky na 14 velkých finančních úřadech, většinou v sídle kraje,“ uvedl tehdy Jan Knížek, vrchní ředitel Ústředního finančního a daňového ředitelství ministerstva financí.

Další změnou, kterou obsahuje Doktorův návrh, je jasnější definice doby, kdy má být spotřební daň zaplacena. „Nikdo se tak již nebude moci vymlouvat na to, že myslel, že daň již byla uhrazena,“ vysvětlil Doktor. Podle něj je totiž nyní běžnou praxí, že při odebírání zboží z rafinerie není z faktury patrné, že v ceně není uvedena spotřební daň.

Doktorova novela reaguje na takzvané kolotočové podvody. Ty spočívají v pohybu paliva v řetězci firem. V okamžiku, kdy velkoobchodník odváží nakoupené pohonné hmoty z rafinerie, je totiž dočasně osvobozen od povinnosti platit spotřební daň i DPH. Tato povinnost mu nastává až v okamžiku, kdy zboží prodá konečnému spotřebiteli. Finanční úřady však nejsou schopné zkontrolovat pohyb zboží a související dokumenty a tak daně zůstávají často nezaplacené.

Autor:

V předdůchodu si odpočinu a pak se uvidí. Možnost, o které se moc neví

Premium Má do penze pět let a je v předdůchodu na tři roky. Na víc totiž nemá naspořeno. Že to nejde? Ale ano. Legislativa to...

Mami, ty se uzdravíš! Jana Vránová o synově cestě do NHL i boji s rakovinou

Premium Před sedmi lety si prožila peklo. Bojovala s rakovinou lymfatických uzlin a nevěděla, jak to synovi, hrajícímu tehdy...

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!