Úterý 24. května 2022, svátek má Jana
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Vláda řeší focení květin

Česko

  9:29
PRAHA - Pan Přemysl Večeřa amatérsky fotografuje květiny na Šumavě. Od tohoto týdne má k provozování svého koníčka oficiální povolení vlády. Podle zákona o ochraně přírody a krajiny se totiž musí každou žádostí o vstup mimo značené cesty v národních parcích zabývat celý kabinet.
Květiny - ilustrační foto.

Květiny. foto: Jan Zátorský, Lidové noviny

„Je to podivnost, myslím, že by vláda měla mít na starosti důležitější věci. Je absurdní, že se zabývají takovými maličkostmi,“ diví se amatérský fotograf. Než jeho žádost doputovala na jednání kabinetu, uplynulo půl roku.

Ještě nedávno přitom stačilo razítko z regionálního odboru ministerstva životního prostředí. V některých případech tento zdlouhavý postup blokuje vědecký výzkum.
Situaci, kdy o každé výjimce ze zákona o ochraně přírody musí rozhodovat celý kabinet, „zařídil“ poslanec ČSSD Vlastimil Aubrecht.

Ten je zastáncem staveb v chráněných krajinných oblastech a chtěl ministerstvu životního prostředí sebrat pravomoc blokovat například stavbu jezů na Labi. Prosadil proto změnu zákona a rozhodování o výjimkách přehrál na celou vládu. Jenže u výjimek nejde jen o velké stavby typu dálnic nebo jezů, ale také o stovky nejrůznějších drobností.

A vláda se musí každý týden zabývat i jimi. Tento týden kabinet rokoval například o tom, jestli smějí mít skauti na Liberecku v chráněném území letní tábor nebo jestli smí vjet rolba TJ Kvilda na šumavskou lesní cestu. „Upozorňovali jsme na to, ale nikdo nás neposlouchal,“ prohlašuje Vojtěch Kotecký z Hnutí Duha, podle kterého jde o vyslovený nesmysl. Každá žádost má zhruba deset stránek a rozesílá se před jednáním vlády všem ministrům.

450 tisíc listů recyklovaného papíru
„Je to samozřejmě absurdní,“ připouští mluvčí ministerstva životního prostředí Karolína Šulová. Proč se tedy ministerstvo nepokusí paragraf zrušit? „Pokoušeli jsme se o to, ale vláda se neshodla, jak by mělo ustanovení znít,“ vysvětluje Šulová.

Ministerstvo se ale ve skutečnosti o změnu příliš nesnaží. Obává se totiž, že pokud by se zákon o ochraně přírody znovu otevřel, dostali by poslanci příležitost uplatnit svou „tvořivost“ a začít zákon osekávat, aby z toho mohla profitovat „betonová lobby“.

A tak je pravděpodobné, že ministři budou dál týden co týden řešit například povolení k přístavbě záchodku k chatě v CHKO. Celkem už takových žádostí vláda projednala na devět set. To znamená asi 450 tisíc listů papíru. Na Ambrozkově ministerstvu panuje v tomto směru tichá rezignace. „Ještě že je ten papír recyklovaný,“ říká sarkasticky jeden z úředníků.

Razítko musí dát vláda. Každou žádostí o vstup mimo značené cesty v národních parcích se podle zákona o ochraně přírody musí zabývat celý kabinet. Ministři tak rozhodují o fotografování květin na Šumavě či o vjezdu rolby na šumavskou lesní cestu.

Autoři:

V předdůchodu si odpočinu a pak se uvidí. Možnost, o které se moc neví

Premium Má do penze pět let a je v předdůchodu na tři roky. Na víc totiž nemá naspořeno. Že to nejde? Ale ano. Legislativa to...

Mami, ty se uzdravíš! Jana Vránová o synově cestě do NHL i boji s rakovinou

Premium Před sedmi lety si prožila peklo. Bojovala s rakovinou lymfatických uzlin a nevěděla, jak to synovi, hrajícímu tehdy...

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...

Českých písniček pro děti je málo! Pusťte jim tuhle o rybičkách
Českých písniček pro děti je málo! Pusťte jim tuhle o rybičkách

Také jste radši, když si děti oblíbí hezkou českou písničku místo nějaké v angličtině? Pak se vám rozhodně bude líbit tahle rybičková písnička od...

Mohlo by vás zajímat