Neděle 29. května 2022, svátek má Maxmilián, Maxim
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Vláda rozhodne o PPP projektu na nemocnici

Česko

PRAHA První z devíti pilotních projektů spolupráce veřejného a soukromého sektoru (PPP) vybraných v roce 2004 vládou Vladimíra Špidly jde do finále. Kabinet dnes rozhodne o tom, zda pražskou střešovickou nemocnici dostaví konsorcium Prague Miliardy Hospital Consession (PMH) vedené společností Metrostav.

Tento systém financování v zahraniční úspěšně funguje již řadu let, v Česku se o něm zatím jen hovořilo a žádný projekt se dosud nedotáhl až úplně do konce.

Střešovickou nemocnici by mělo dostavět konsorcium Prague Military Hospital Consession (PMH) vedené společností Metrostav, které vyhrálo vyhlášenou soutěž.

Přestože ministerstvo obrany (provozovatel nemocnice) došlo při oponentuře nabídky konsorcia k tomu, že dostavba nemocnice formou PPP je o 269 milionů korun levnější, než pokud by si dostavbu zajišťovala nemocnice sama, o verdiktu vlády se do poslední chvíle spekuluje.

„O spekulacích, že by celý projekt mohl být zamítnut na základě návrhu samotného ministra obrany, víme. Ještě v pátek jsme v této věci kontaktovali ministra financí Janotu, abychom ho informovali o výhodnosti tohoto systému financování pro stát,“ řekl včera LN ředitel pro strategii Metrostav Developmentu Petr Řezáč. „I my opravdu nevíme, jak se kabinet nakonec rozhodne,“ dodal Řezáč.

Ve Fischerově vládě totiž formě výstavby prostřednictvím spolupráce veřejného a soukromého sektoru někteří členové nejsou příliš nakloněni. Ministr financí Eduard Janota dlouhodobě tvrdí, že PPP přináší skryté zadlužování státu, rezervovaně se k němu staví i premiér Jan Fischer.

Celý projekt dostavby nemocnice v pražských Střešovicích a provoz její části by měl stát zhruba 2,7 miliardy korun. Součástí projektu je také vybudování ubytovny pro personál, parkoviště, informačního centra pro pacienty či plaveckého bazénu.

Autor:

V předdůchodu si odpočinu a pak se uvidí. Možnost, o které se moc neví

Premium Má do penze pět let a je v předdůchodu na tři roky. Na víc totiž nemá naspořeno. Že to nejde? Ale ano. Legislativa to...

Mami, ty se uzdravíš! Jana Vránová o synově cestě do NHL i boji s rakovinou

Premium Před sedmi lety si prožila peklo. Bojovala s rakovinou lymfatických uzlin a nevěděla, jak to synovi, hrajícímu tehdy...

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!