„Neuměl odpovídat na otázky, které se týkaly rozpočtu, kolik potřebují peněz. Stejné to bylo s opatřeními na zabezpečení. Nebyl schopný říci, co mají tedy jednotlivá ministerstva v tomto ohledu dělat,“ řekl LN vysoce postavený státní úředník.
Benešovská nemocnice se v pondělí vrátí k běžnému provozu. Úřad doporučil začít s obnovou systému |
„Co je klíčové? Řekne se, že personální změna nebude mít vliv na předchozí rozhodnutí. Dočasně bude pověřen řízením náměstek Jaroslav Šmíd, který má na starosti sekci bezpečnosti digitalizace, výzkumu a vzdělávání,“ dodal zdroj s tím, že pro odvolání budou hlasovat i ministři ČSSD. Což se potvrdilo, hlasování bylo podle premiéra Babiše jednomyslné.
V úterý přitom uplyne přesně rok, kdy na sebe NÚKIB upoutal pozornost kvůli varování před produkty čínských společností Huawei a ZTE. Podle úřadu totiž nelze vyloučit, že tyto IT firmy a jejich zaměstnanci musí poskytovat informace bezpečnostním složkám komunistické Číny. Proto jejich produkty nemají být využívány v kritické infrastruktuře státu.
Kyberútok na ministerstvo zahraničí šetří policie jako vyzvědačství pro cizí mocnost |
Premiér Andrej Babiš neskrýval nad rozhodnutím z loňského prosince překvapení. Proti Navrátilovi ostře vystoupil také prezident Miloš Zeman, který je znám svou náklonností k Říši středu. Naopak za rozhodnutí chválili Česko zahraniční spojenci v NATO, především pak partneři z USA. Kyberbezpečnost se stala letos v únoru tématem jednání Babiše s Trumpem v Bílém domu.
Naposledy se na adresu Navrátila vyjádřil Zeman kriticky předminulý týden. V pondělí dopoledne se o možném konci Navrátila v úřadu zmínil i deník Právo.
„Vláda jednomyslně přistoupila k odvolání Ing. Navrátila z důvodu, že funkci ředitele NÚKIB nevykonával v požadované kvalitě a s potřebnou odborností a projevovaly se jeho nedostatečné manažerské a komunikační schopnosti,“ napsal agentuře ČTK Babiš. Nástupce by měla vybrat nová komise. Dočasně úřad pro kyberbezpečnost povede náměstek Šmíd.
Navrátil nechtěl komentovat důvody odvolání, které předseda vlády zmínil. Úřad se podle něj pod jeho vedením stal profesionálním, nestranným a respektovaným v Česku i ve světě
Napětí mezi premiérem a šéfem NÚKIB se přiostřilo i kvůli rozpočtu. Zatímco Navrátil požadoval posílení personálních kapacit, ministerstvo financí pod taktovou Aleny Schillerové (ANO) razantnější navýšení odmítalo.
Navrátil dříve působil v politice
„Máme 200 lidí. Původní představa ale byla, že budeme mít 400 lidí. Nyní trochu válčíme s ministerstvem financí, protože letošní škrty pro nás zatím znamenají, že bychom měli dostat jen pětinu dlouhodobě plánovaných pracovních míst,“ postěžoval si v červenci Navrátil v rozhovoru pro LN.
Navrátil byl před působením v bezpečnostní branži činný v politice. Začínal v ODA a několik měsíců strávil i v ODS. Dva roky byl poslancem. V letech 1998 až 1999 vykonával funkci náměstka ředitele Národního bezpečnostního úřadu (NBÚ), který vydává bezpečnostní prověrky. Následně se přesunul do pozice náměstka ředitele civilní kontrarozvědky BIS.
V roce 2006 se ale do NBÚ vrátil a stal se jeho ředitelem. V nejvyšší funkci setrval do srpna 2017, kdy se z NBÚ vydělila oblast kybernetické bezpečnosti. Vláda tehdy schválila vznik Národního úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB) a jejím prvním ředitelem byl jmenován právě Navrátil.