Neděle 29. ledna 2023, svátek má Zdislava
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Vláda schválila návrh ochrany oznamovatelů korupce. Ukotví jej ve stávajících zákonech

Česko

  12:34
PRAHA - Vláda schválila návrh ochrany oznamovatelů korupce. Zákaz postihu bude zakotven ve stávajících zákonech, mimo jiné v zákoníku práce nebo ve služebním zákoně, informovala mluvčí ministra pro legislativu Jiřího Dienstbiera Olga Jeřábková.

Předseda vlády Bohuslav Sobotka. foto:  Dan Materna, MAFRA

Samostatný zákon ministr Dienstbier nepředloží, což už dříve kritizoval vicepremiér Andrej Babiš. Babiš kvůli tomu před časem navrhl vlastní variantu ochrany oznamovatelů korupčního jednání (whistleblowerů) ve formě poslaneckého návrhu.

Sledování i bez soudu. Piráti vytáhli proti novele zákona o Vojenském zpravodajství

Vláda v pondělí souhlasila s variantou, kterou Dienstbier preferoval. Ministr jako realistickou variantu označil novelizaci stávajících předpisů. „Zvoleno bylo řešení, které lze považovat za přiměřené věcně a legislativně. Zaměstnancům poskytuje oporu v zakotvení explicitního zákazu postihu oznamovatele do zákona včetně zlepšení jejich procesního postavení v pracovněprávních sporech,“ uvádí se v prohlášení, které poskytla Jeřábková. Podle Dienstbiera bude muset zaměstnavatel nově prokázat, že nejednal diskriminačně.

Vytvoření zvláštního zákona Dienstbier odmítnul proto, že „nelze whistleblowery extenzivně zvýhodňovat oproti jiným zranitelným skupinám zaměstnanců“. „Já bych se nebránil samostatné právní úpravě, pokud bych měl jasnou instrukci, co do té právní úpravy napsat. A to mi zatím nikdo nebyl schopen sdělit. Takže jdeme cestou, která nepůsobí pompézně, ale myslím, že má potenciál doopravdy zlepšit postavení takzvaných whistleblowerů,“ dodal ministr.

Vláda odmítla kvóty pro ženy na volebních kandidátkách

Kabinet nepodpořil plán ministra pro lidská práva Jiřího Dienstbiera zajistit ženám dvě pětiny míst na kandidátních listinách pro volby. Návrh obsahoval Akční plán pro vyrovnané zastoupení žen a mužů v rozhodovacích pozicích. Vláda ho schválila bez plánu na zavedení kvót. Stejně před rokem dopadla volební novela, která měla dvě pětiny míst na kandidátních listinách "podprezentovanému pohlaví" zaručit. Proti byli tehdy lidovci a ANO.

Kvůli úpravám ochrany oznamovatelů protiprávního jednání se Dienstbier před časem střetl s Babišem, který přišel s vlastní variantou ve formě poslaneckého návrhu. Babišův návrh zákona chce řešit ochranu u přesně vymezených trestných činů v oblasti korupce, veřejných zakázek, daní a legalizace výnosů z trestné činnosti. Vláda se koncem května k této předloze postavila neutrálně, byť Dienstbier navrhoval její zamítnutí.

Babiš předložil svůj návrh krátce poté, co Dienstbier představil své varianty. Zdůvodnil to tím, že Dienstbierův návrh nepřináší oznamovatelům reálnou ochranu, protože by se jí museli domáhat až u soudu, a také neřeší výpadek příjmu a nemajetkovou újmu oznamovatele. Dienstbier, jemuž vypracování normy uložila vláda, označil Babišův postup za schválnost a předlohu za řešení nefunkční a „na efekt“. V Česku nyní neexistuje komplexní předpis, který by whistleblowing upravoval. Ochranu oznamovatelů částečně řeší trestní řád a zákoník práce.

Autor:

Mohlo by vás zajímat