Čtvrtek 30. března 2023, svátek má Arnošt
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Vláda schválila návrh rozpočtu vědy a výzkumu

Česko

PRAHA Česká věda by měla dostat v příštím roce ze státního rozpočtu 24,84 miliardy korun, stejnou částku může čekat i v letech 2011 a 2012. Vláda včera schválila návrh předložený Radou pro výzkum a vývoj.

Stagnace prostředků, které bude stát v příštích letech na vědu vydávat, je podle premiéra Jana Fischera důsledkem finanční a hospodářské krize. Podstatně méně než dosud má dostat Akademie věd, která považuje návrh za likvidační.

Schválený návrh plánuje rozdělit stagnující výdaje jednotlivým institucím podle jiného klíče než letos. Více peněz dostane například Grantová agentura České republiky, do roku 2012 zhruba o miliardu korun.

Technická agentura České republiky, která má nově vzniknout, by měla už v roce 2012 z celkové sumy na výzkum, vývoj a inovace odčerpat 1,66 miliardy korun a o více než 1,3 miliardy by měl stoupnout příděl na výzkum, vývoj a inovace ministerstvu průmyslu a obchodu.

Změna znamená náš konec, říká Akademie věd Naopak Akademii věd, která je největší vědeckou institucí v republice, by již v příštím roce měla klesnout celková státní dotace z letošních 5,88 miliardy na 4,61 miliardy korun.

Do roku 2012 by měla dále klesat až na 2,81 miliardy korun, což je téměř o polovinu. „Předložená verze rozpočtu je pro Akademii věd zcela nepřijatelná,“ uvedli její představitelé v připomínkovém řízení. Rada ale jejich výhrady nepřijala.

Akademici se nedávno nechali slyšet, že pokud vláda návrh schválí, bude to znamenat likvidaci Akademie věd. Ta je dle svých členů jednou z nejvýkonnějších v systému výzkumu, vývoje a inovací v Česku. Zanikla by tak údajně soustava jejích pracovišť, a to v situaci, kdy celkové výdaje státního rozpočtu na výzkum v nejbližších třech letech klesat nebudou. Rada na připomínky odpovídá, že akademie se bude moci o polovinu ztracených dotačních prostředků ucházet ve veřejných soutěžích. O druhou polovinu pak prý akademie přijde proto, že její výkonnost neodpovídá výši státní dotace.

S tím akademikové nesouhlasí a zpochybňují metodiku, kterou rada používá. Akademie svolala na úterý 30. června mimořádné zasedání Akademického sněmu, jehož jediným bodem programu bude financování vědy.

Autor: