Středa 22. března 2023, svátek má Leona
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Vláda schválila nové velvyslance. Exšéf US-DEU Mareš míří do Kanady

Česko

  13:31
PRAHA - Bývalý předseda US-DEU a dosud velvyslanec se zvláštním posláním pro Východní partnerství Petr Mareš se má stát velvyslancem v Kanadě. Vláda ve středu schválila seznam několika nových diplomatů, kromě Mareše jde například o politického ředitele ministerstva zahraničí Pavla Fischera, který se má stát po Janu Koukalovi velvyslancem ve Vídni.

Bývalý předseda US-DEU a dosud velvyslanec se zvláštním posláním pro Východní partnerství Petr Mareš se má stát velvyslancem v Kanadě. foto: MAFRA - Tomáš Krist

Do Vídně míří také současný náměstek ministra zahraničí Vladimír Galuška, ale na tamní misi při OBSE a OSN. Informaci jako první přinesl internetový deník Insider. Vedoucí zastupitelských misí navrhuje vláda a pověřuje prezident.

Forejt míří k Zemanovi
Ministr Karel Schwarzenberg nakonec přistoupil na to, aby byl na velvyslanecké místo ve Vatikánu nominován hradní protokolář Jindřich Forejt. Deník ale připomíná, že navzdory souhlasu kabinetu se nyní zdá, že Forejt zůstane ve své funkci i u nového prezidenta.

Seznam nově schválených velvyslanců

Kuvajt - Martin Vítek
Bratislava - Jaromír Plíšek
Madrid - Kateřina Lukešová
Addis Abeba - Karel Hejč
Lisabon - Stanislav Kázecký
Vídeň - OSN-OBSE - Vladimír Galuška
Ottawa - Petr Mareš
Vatikán - Jindřich Forejt
Varšava - Jakub Karfík
Bělehrad - Jan Sechter
Lublaň - Jarmila Řebíčková
Vídeň - Pavel Fischer
Brasília - Jiří Havlík

                                                                               Zdroj: deník Insider

Miloš Zeman v sobotu uvedl, že si velice váží Forejtova rozhodnutí ve funkci pokračovat. Není ale jasné, jestli Forejt bude dál řídit hradní protokol trvale, nebo jen na přechodnou dobu, než se za něj najde náhrada, aby pak místo velvyslance ve Vatikánu přece jen zaujal.

Nové nominace, které čekají na podpis nynějšího prezidenta Václava Klause, vzhledem k plánovanému odchodu Galušky a Fischera uvolní významná místa na diplomatickém ústředí v Praze. "Kromě zmíněných funkcí se bude hledat i nový generální sekretář ministerstva zahraničí, ten dosavadní - Jaromír Plíšek - má totiž převzít ambasádu v Bratislavě," píše deník.

Chybí klíčový post
Ze seznamu ale podle něj plyne i to, že mezi nominacemi chybí klíčový post, o který se nyní hraje, a to šéf ambasády v Moskvě, a není zatím vyřešena ani ambasáda v Německu, kde už sedmým rokem přesluhuje Rudolf Jindrák.

O možném působení bývalého kosmonauta a nyní europoslance za KSČM Vladimíra Remka na moskevské misi hovořili při své páteční schůzce Zeman se Schwarzenbergem. Podrobnosti ale ministr neřekl. Se Zemanem mluvil rovněž o budoucnosti velvyslance v Austrálii Hynka Kmoníčka, který by se prý mohl stát spolupracovníkem nového prezidenta.

Hynek Kmoníček

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat