Středa 8. února 2023, svátek má Milada
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Vláda schválila odvolání senátorky Sykové z vládní rady pro výzkum

Česko

  13:09
PRAHA - Vláda ve středu schválila odvolání senátorky Evy Sykové (za ČSSD) z vládní Rady pro výzkum, vývoj a inovace, kde vědkyně působila i ve funkci první místopředsedkyně. Syková na členství již rezignovala minulý týden kvůli kauze léčby kmenovými buňkami. Návrh na odvolání předložil kabinetu vicepremiér pro výzkum Pavel Bělobrádek (KDU-ČSL), informovala jeho mluvčí Adéla Klimešová.

Eva Syková. foto:  Tomáš Krist, MAFRA

Uvolněné místo v předsednictvu rady bude doplněno ze stávajících členů rady. Kdo by to měl být, se zatím neví. Rada se tím bude pravděpodobně zabývat na příštím jednání, které bude za dva týdny.

Syková se funkce senátorky nevzdá. V čele Ústavu experimentální medicíny ale končí

Syková se minulý týden vzdala také funkce ředitelky Ústavu experimentální medicíny Akademie věd. Bude zde ale dál pokračovat ve vědecké práci. Ústav dočasně vede členka jeho rady a vědkyně Miroslava Anděrová, než bude v konkurzu vybrán nový ředitel. Od pondělí také prochází hospodaření ústavu interním finančním auditem.

Spolupracovníci Sykové podle reportáže České televize brali od některých pacientů se smrtelnou amyotrofickou laterální sklerózou (ALS) 150 000 korun za experimentální léčbu kmenovými buňkami. Účast v klinické studii přitom má být ze zákona bezplatná. Vědkyně trvá na tom, že nic nezákonného ani neetického neudělala, hlavní snahou prý bylo pomoci pacientům ALS. Zvažuje, že se bude bránit soudně.

Autor:

Deníčková soutěž: Napište příběh nejen o sexu a vyhrajte valentýnskou cenu
Deníčková soutěž: Napište příběh nejen o sexu a vyhrajte valentýnskou cenu

Sdílejte příběhy o randění, sexu nebo lásce a vyhrajte dva lubrikační gely pjur WOMAN ve dvou variantách, které zaručí tu nejdivočejší noc....

Mohlo by vás zajímat