2. dubna 2007 22:45 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Vláda schválila plán reforem

Zasedání vlády rozhodlo o reformě financí. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Zasedání vlády rozhodlo o reformě financí. | foto: Pavel Wellner, Lidové noviny

PRAHA Mimořádné zasedání koalice o změnách daňového, sociálního a zdravotního systému skončilo jednomyslnou dohodou, řekl ministr práce a sociálních věcí Petr Nečas (ODS). Reformy ještě musí schválit parlament. Opozice považuje záměry vládní koalice za asociální a výhodné jen pro nejbohatší občany.

Vláda jednomyslně schválila koncept reformy veřejných financí. "Jde o snížení přímých daní, zastavení exploze sociálních výdajů, reforma sociálního a daňového systému," popsal chystané změny Nečas.

Reformní balíček vlády

Vláda dnes plánuje zveřejnit základní pilíře svojí fiskální reformy. Podle neoficiálních informací se sníží daně z příjmu občanů na jednotnou sazbu 15 procent, která se ale bude vypočítávat z hrubé mzdy včetně sociálního a zdravotního pojištění, kterou platí zaměstnavatel. Snížená sazba DPH se zřejmě zvýší z pěti na devět procent, základní má zůstat na úrovni 19 procent. Součástí reformy má být razantní snižování státních výdajů na sociální podpory a dávky. Hovoří se třeba o snížení porodného, zrušení pohřebného či takzvaného pastelkového určeného pro rodiče prvňáčků. Ministr Nečas chce také prosadit takzvanou třírychlostní rodičovskou dovolenou - při kratší době by lidé dostávali příspěvek vyšší, při delší nižší. Kromě penzí by již navíc dávky neměly být automaticky valorizovány.
zdroj: ČTK

Hlavní úlohu při přípravě reforem měli ministr financí Miroslav Kalousek a ministr práce a sociálních věcí Petr Nečas. Největší spory se při pětihodinovém jednání vlády vedly kolem škrtů v jednotlivých resortech. Úspory postihnou všechna ministerstva, řekl po zasedání kabinetu vicepremiér Jiří Čunek.

"V roce 2009 prakticky veškeré příjmy státu padnou na mandatorní výdaje, a to si žádá zásadní reformu," řekl Nečas, který před zasedáním vlády označil stav státních financí za katastrofální.

Koalice musí hledat podporu ve sněmovně
Občanští demokraté, lidovci a zelení se při vzniku společné vlády zavázali, že když neprosadí slibované reformy, připraví cestu k předčasným volbám. Na jednání kabinetu se politici všech tří stran dohodli, že s prosazením reforem spojí další existenci společného kabinetu.

Ani pokud se vláda na reformách shodne, není jejich osud úplně jistý, protože pro balík zákonů má podporu pouze sto hlasů. Zřejmě tak bude znovu spoléhat na bývalé poslance ČSSD Miloše Melčáka a Michala Pohanku. Zatímco podle vlády chystaná opatření prospějí všem, opozice tvrdí, že si většina lidí pohorší.

Prezentace vládních finančních a sociálních reforem (powerpoint)
Lidovky.cz, ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!