Čtvrtek 15. dubna 2021svátek má Anastázie 5 °C déšť se sněhem Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Do Česka dosud dorazil milion dávek vakcíny, další je na cestě. Mělo by se očkovat i o víkendu, Čína má zatím utrum

Praha V březnu má do České republiky dorazit přes milion dávek vakcíny proti covidu-19, z toho zhruba 700 000 od společností Pfizer/BioNTech. V dubnu mají přijít celkově dva miliony dávek, řekl na páteční tiskové konferenci ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO). Cílem je podle něj v březnu podávat alespoň 35 000 dávek vakcíny denně, v dubnu pak 100 000. Tempo očkování v ČR zrychluje, ve čtvrtek bylo naočkováno 31 376 lidí, dosud nejvíce.

Premiér Andrej Babiš (ANO) po odpoledním jednání vlády uvedl, že do ČR dosud dorazilo 1 041 950 dávek vakcíny. Vyzval k urychlení očkování, a to i o víkendech. Dodávka 15 000 vakcín z Francie by podle něj měla dorazit příští týden.

Ke čtvrtku podle Blatného dostalo první dávku vakcíny 78 procent lidí ve věku nad 80 let, kteří se k očkování zaregistrovali. Obě dávky obdrželo 21 procent osob v této věkové kategorii. Lidí starších 80 let je v ČR zhruba 440 000, registrace pro ně byla spuštěna v polovině ledna. Zaregistrovala se více než polovina, přes 230 000 osob. V akutní péči je proočkováno 78 procent lékařů a 59 procent sester, dodal ministr.

Do očkování je podle Blatného zapojeno přes 2000 ordinací praktických lékařů. Zaregistrovalo se u nich přes 120 000 lidí. Ministr občany vyzval k tomu, aby nerušili registrace v centrálním systému ve snaze přeregistrovat se k praktickému lékaři. Mohlo by tím dojít ke zpoždění termínu vakcinace.

Kromě vakcíny od firem Pfizer/BioNTech se v ČR očkuje preparáty od společností AstraZeneca a Moderna. Od 27. prosince loňského roku, kdy očkování v Česku začalo, aplikovali zdravotníci celkem 771 223 dávek některé ze tří používaných očkovacích látek. Obě dávky, které mají zajistit maximální účinnost, dostalo 255 480 lidí.

„Očkování denně sice stoupá, ale myslím si, že je možné určitě ho ještě zrychlit, a týká se to i víkendů, kde je určitě kapacita,“ řekl Babiš. O víkendech se očkuje mnohem méně než ve všední dny, například v neděli bylo podáno 2608 dávek. Premiér apeloval na všechna očkovací centra, aby udělala maximum pro rychlou vakcinaci a aby si nenechávala preparáty v rezervě pro druhou dávku.

Babiš také poznamenal, že dodávka 15 000 dávek z Francie by měla dorazit příští týden. Budou zahrnuty do systému, nebudou specificky přidělovány. Běžným klíčem na základě populace osob nad 65 let v krajích bude rozděleno i dalších 100 000 dávek vakcíny od států Evropské unie. „V tuto chvíli neplánujeme preferenční alokaci dávek konkrétním regionům,“ sdělilo na dotaz ČTK ministerstvo zdravotnictví. Například Rakousko, které od unie dostane stejné množství dávek, je dá přednostně na očkování v tyrolském okrese Schwaz, kde se šíří jihoafrická mutace.

Od února k lidem nad 80 let přibyla možnost registrace pro zdravotníky a od soboty pro učitele. V pondělí se pak spustila registrace i pro seniory nad 70 let. Pacienty z řad sedmdesátníků, kterých je v Česku zhruba milion, mohou k očkování hlásit i praktičtí lékaři.

S Čínou se o vakcíně nejedná

Česko nezačalo jednat s Čínou o dodávce vakcíny Sinopharm. Po jednání vlády to v pátek řekl premiér Andrej Babiš (ANO). Potvrdil ale, že žádal prezidenta Miloše Zemana, aby čínského prezidenta v této věci kontaktoval. Žádnou aktivitu ve věci získání čínské vakcíny nevyvíjí ani ministerstvo zdravotnictví, napsala to mluvčí ministerstva Barbora Peterová. Podle Babiše nebude do Česka dovezena vakcína, která by neměla registraci v EU, nebo výjimku ministerstva zdravotnictví. Firmy a občané ale podle něj mají o dosud neschválené vakcíny zájem.

Ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) opakovaně řekl, že všechny používané vakcíny proti covidu-19 musí být registrovány Evropskou komisí na základě doporučení Evropské agentury pro léčivé prostředky (EMA). Také Babiš preferuje, aby čínský výrobce požádal o registraci v EU. Pokud by používání ruské nebo čínské vakcíny v Česku umožnilo ministerstvo zdravotnictví, bylo by očkování těmito látkami podle premiéra dobrovolné.

Hrad tento týden uvedl, že o dodávku čínské vakcíny Sinopharm požádal Zeman na žádost premiéra Babiše, dopisem se obrátil přímo na čínského prezidenta Si Ťin-pchinga. Virtuálně se spolu nedávno setkali na summitu 17+1 Číny s některými evropskými zeměmi. Si těmto zemím údajně slíbil, že pokud budou mít o čínskou vakcínu zájem, pokusí se jim vyhovět.

Zemanovu žádost podle Hradu čínský prezident odsouhlasil a postoupil čínským úřadům. Nyní by tak mělo záležet na tom, zda Česká republika prostřednictvím ministerstva zdravotnictví projeví o využití vakcíny zájem.

Babiš v pátek potvrdil, že žádal Zemana, aby kontaktoval své protějšky v Izraeli, Rusku a Číně s tím, zda jdou možné dodávky vakcín z těchto zemí. Jednat s Čínou se ale nezačalo, uvedl.

Mluvčí ministerstva zdravotnictví na dotaz , zda bude úřad nějakou iniciativu v této věci podnikat, uvedla: „Ve věci vakcíny Sinopharm aktuálně ministerstvo zdravotnictví žádnou aktivitu nevyvíjí“. Podle Peterové je ale ministr informován o krocích, které prezident a premiér vyvíjejí ve snaze získat kromě čínské vakcíny také ruskou očkovací látku Sputnik V.

Pokud by Česko chtělo používat ruskou nebo čínskou vakcínu, které nemají registraci pro používání v EU, muselo by jim ministerstvo zdravotnictví udělit výjimku. Před tím by požádalo o odborné stanovisko Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL). Ten ale podle své mluvčí Kláry Brunclíkové k čínské vakcíně zatím žádné informace nemá.

V případě Sputniku V, o který Rusko požádal také Zeman, se SÚKL začal na žádost úřadu vlády předběžně zabývat dostupnými informacemi o této vakcíně. Brunclíková zdůrazňuje, že se ale nejedná o zahájení oficiálního procesu. „V případě, že nás ministerstvo zdravotnictví osloví, jsme připraveni poskytnout odbornou součinnost a na základě podkladů stanovisko vypracovat. Nezbytnou podmínkou je však dodání veškeré potřebné dokumentace ze strany výrobce. Taková žádost ale dosud nepřišla,“ dodala Brunclíková. EMA tento týden oznámila, že zahájila průběžné hodnocení ruské vakcíny. Posouzení může trvat i několik měsíců.

Bez unijní registrace očkuje ruskou i čínskou vakcínou Maďarsko. Ruský Sputnik získalo i Slovensko, okolnosti nákupu vakcíny bez souhlasu vlády vyvolaly krizi ve slovenské vládní koalici.

Němci mají covidu po krk. O Velikonocích létají k moři a obcházejí nařízení

Německá farnost Neuss-Süd organizuje na Velký pátek bohoslužbu přizpůsobenou... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Je to až strašidelné. Velký pátek je jeden z největších křesťanských svátků, který v Bavorsku prostě nemůžete jen tak...

Kellnerovi vadilo sekání trávy ze sousedních zahrad, vzpomíná architekt Pleskot

Vila ve Vraném nad Vltavou od Josefa Pleskota pro Petra Kellnera. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Mezi klienty Josefa Pleskota, jednoho z našich nejuznávanějších architektů, patřil i Petr Kellner. Pleskot pro něho...

Cíle Sparty? V první řadě úspěch v Evropě. Nejlepší sponzor je UEFA, říká Vrba

Pavel Vrba, nový trenér Sparty, pózuje nad potemnělou Letnou. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Kdyby si psal bodový plán, u první položky si může udělat fajfku. Odškrtnout, že start se povedl. Ale když Pavel Vrba...

Úklid hotový raz dva! Přihlaste se o jeden z 10 mopů 1-2 Spray max od Viledy
Úklid hotový raz dva! Přihlaste se o jeden z 10 mopů 1-2 Spray max od Viledy

Čistá podlaha snadno a rychle? 1-2 Spray max se perfektně hodí na rychlý každodenní úklid, kdy se vám nechce tahat s těžkým kbelíkem vody. Které...