Čtvrtek 26. května 2022, svátek má Filip
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Mezi politiky a úředníky bude stát tajemník, schválila vláda

Česko

  21:50
PRAHA - Vláda schválila návrh zákona o státních úřednících. Počítá například se vznikem pozice státního tajemníka, který bude stát mezi politickou a úřednickou částí správy. Třeba personální pravomoci na ministerstvech by tak již neměly být v rukou politiků. ČTK o tom informovala vicepremiérka Karolína Peake (LIDEM).

Hlasování o daňovém balíčku ve sněmovně - Petr Nečas a Karolína Peake foto: ČTK

"K významným změnám patří zřízení pozice státního tajemníka, na něhož mají přejít personální pravomoci na úřadech," uvedla Peake. "Jsem také ráda, že se mi do současného návrhu zákona podařilo zakomponovat ochranu oznamovatelů korupce," uvedla vicepremiérka.

ČTĚTE TAKÉ:

Státního tajemníka by měl jmenovat a odvolávat na návrh ministra předseda vlády, jeho funkční období by mělo trvat pět let. "Hlavní pravomocí státního tajemníka budou právě pravomoci personální, to znamená výběrová řízení či hodnocení úředníků," oznámila již dříve Peake.

Náměstci ministrů by měli být nadále vybíráni politicky. Původní návrh ministerstva vnitra počítal se zřízením funkce ředitele úřadu ministerstva, později od této myšlenky vnitro ustoupilo. Koncem května vláda jednání o návrhu zákona přerušila kvůli vypořádání některých připomínek.

Podle Peake politiky přesvědčil ke změně zejména postoj Evropské komise, pro kterou původní návrh nebyl dostatečným odpolitizováním státní správy.

Kvůli tomu také České republice hrozilo, že by v budoucnu nemohla čerpat dotace z EU v hodnotě zhruba 500 miliard korun. Komise v dubnu uvedla, že norma má "stále významné nedostatky, přestože bylo dosaženo určitého zlepšení oproti dříve předloženým verzím návrhu".

Peake předpokládá, že návrh zákona dozná značných změn v Poslanecké sněmovně, která by jej měla projednávat v prvním čtení již na této schůzi. Nynější návrh podle ní nepočítá se zavedením příspěvků na ošatné nebo šesti týdny dovolené pro úředníky.

Občanští demokraté chtějí, aby byl zákon schválen do konce letošního roku. Strana kvůli tomu požádá o svolání mimořádné schůze Sněmovny. Schůze by se měla konat do prázdnin, navázat by měla na jednání Sněmovny, které začíná.

Odbory vnímají tajemníka politicky

Odbory pozici státního tajemníka vnímají spíše politicky. "Pokud se týká dalších politických pozic, vzniká tady problém, jak budou definováni a kdo to skutečně bude," uvedl Ladislav Říha z Odborového svazu státních orgánů a organizací. Současné vládě podle něho chybí hlavně vize, jak má státní správa vypadat. Podle Říhy je zřejmě jediným východiskem ze situace využití zákona o státní službě, jehož účinnost byla opakovaně odkládána.

Nekoncepčnost přípravy normy kritizovala také Lenka Petráková ze sdružení Oživení. V průběhu příprav zákona se totiž podle ní vyměnili tři náměstci ministra vnitra a celkem pět šéfů odborů, pod které příprava této zásadní normy spadala.

Chystaný zákon o úřednících by měl nahradit zákon o státní službě z roku 2002, jehož účinnost byla na konci roku 2011 popáté odložena. ČR je jedinou zemí v Evropské unii, která podobnou normu nemá.

Autoři: ,

V předdůchodu si odpočinu a pak se uvidí. Možnost, o které se moc neví

Premium Má do penze pět let a je v předdůchodu na tři roky. Na víc totiž nemá naspořeno. Že to nejde? Ale ano. Legislativa to...

Mami, ty se uzdravíš! Jana Vránová o synově cestě do NHL i boji s rakovinou

Premium Před sedmi lety si prožila peklo. Bojovala s rakovinou lymfatických uzlin a nevěděla, jak to synovi, hrajícímu tehdy...

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat