Čtvrtek 22. dubna 2021svátek má Evženie 11 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Vláda se mimořádně sejde. Téma? Co říci v Bruselu

Jednání vlády. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Jednání vlády. | foto: ČTK

PRAHA Vláda se dnes mimořádně sejde, aby připravila mandát před summitem EU, který začíná v Bruselu ve čtvrtek. Vrcholná schůzka EU se bude zabývat požadavky prezidenta Václava Klause k lisabonské smlouvě.

Hrad i vláda daly najevo, že jsou v této věci blízko dohodě se švédským předsednictvím. O Klausových požadavcích a formě případné výjimky se ale bude rozhodovat teprve na summitu. Ve hře budou i postoje dalších zemí.

Na jednání vlády ve Strakově akademii byli pozváni předsedové obou komor parlamentu. "Premiér a vláda už v podstatě tímto krokem začínají naplňovat vázaný mandát, byť jen na úrovni předsedů komor," komentoval pozvání předseda Senátu Přemysl Sobotka (ODS). Vázaný mandát znamená, že vláda nebude moci bez souhlasu obou komor parlamentu souhlasit v Bruselu s určitými rozhodnutími EU.

Sobotka podpořil vyjednání obecné výjimky z Listiny základních práv EU pro Česko, o což požádal prezident Václav Klaus jako o určitou podmínku ratifikace lisabonské smlouvy. "Myslím, si že by to panu prezidentovi následně mohlo stačit," dodal.

Členem české delegace na summitu bude oproti zvyklostem prezidentův kancléř Jiří Weigl, který za Hrad vedl vyjednávání o podobě výjimky požadované Klausem. Českou republiku standardně na vrcholných summitech EU zastupuje šéf exekutivy a mandát pro jednání připravuje vláda.

Podle neoficiálních informací ze Strakovy akademie je hlavním důvodem Weiglovy účasti to, aby kabinet měl rychlou zpětnou vazbu od prezidentského úřadu. Předejít tak chce blamáži, která by mohla nastat za situace, kdy by Fischer v Bruselu něco pro Klause vyjednal, a prezident by to později odmítl. Weigl o podobě výjimky vyjednával nejprve s ministrem pro evropské záležitosti Štefanem Fülem. Další rozhovory pak vedl s jeho náměstkem Markem Morou. Oba budou na summitu také přítomni.

,

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Mlynáři byli sexuální predátoři raného novověku, vypráví historik Čechura

Jaroslav Čechura je přední znalec mikrohistorie, jež se zabývá životy a vztahy... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jak krutí byli soudci, drábové a panstvo? Co si sedlák mohl dovolit, a za co dostal oprátku? Proč bylo právo v praxi...

Kritika naší práce je zcela neoprávněná, neetické to není, říká headhunterka

Markéta Šveda | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Hledá nejvhodnější kandidáty pro vrcholové pozice. Manažery, specialisty, odborníky. „Sama jsem byla kdysi lovená, ale...

Mohl bych napsat knihu. Droppova zpověď o penězích, kritice, covidu i Boratovi

Lukáš Droppa má čtyři reprezentační starty | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Fotbalem si vydělával v sedmi zemích. Zažil čekání na výplatu v Rusku, blahobyt v Turecku i kritiku v Česku. Třeba...