Středa 15. července 2020svátek má Jindřich 12 °C přeháňky až bouřky Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Vláda se ohradila vůči části rezoluce europarlamentu k Babišovu střetu zájmů. Vměšují se do vnitřních věcí, soudí

Ministr Havlíček ve středu 24. června navštívil spolu s premiérem Babišem... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ministr Havlíček ve středu 24. června navštívil spolu s premiérem Babišem... | foto: Reprophoto/Twitter @KarelHavlicek_

Praha Česká vláda se v pondělí v usnesení ohradila proti částem rezoluce, kterou Evropský parlament (EP) přijal na téma střetu zájmů premiéra Andreje Babiše (ANO). Novinářům to řekla ministryně spravedlnosti Marie Benešová (za ANO). Podle návrhu usnesení, který má ČTK k dispozici, kabinet uvedl, že se europoslanci textem rezoluce částečně vměšují do vnitřních a politických záležitostí členského státu.

Rezoluce také podle vládních výtek narušuje presumpci neviny a předjímá výsledky unijních auditních řízení na téma Babišova střetu zájmů.

Vláda podle opozice postojem k rezoluci EP o Babišově střetu zájmů hájí jen premiérův koncern, ne zájem celé ČR. Proti rezoluci se postavil šéf KSČM.

Podle vicepremiérky Aleny Schillerové (za ANO) podpořili návrh usnesení všichni přítomní ministři s výjimkou dvou, kteří se při hlasování zdrželi. Mezi těmi podle ní byla ministryně práce Jana Maláčová (ČSSD). Babiš se bodu neúčastnil, jednání v tu chvíli řídila Schillerová.

Europoslanci schválili usnesení kritické k možnému Babišovu střetu zájmů předminulý pátek jasnou většinou hlasů. Šéf vlády podle EP zpochybňuje nezávislý výkon své funkce, neboť se podílí na rozhodování o penězích z rozpočtu EU a zároveň kontroluje holding Agrofert. Rezoluce vyzývá Evropskou komisi k nulové toleranci vůči střetům zájmů a české úřady k tomu, aby vytvořily spolehlivý systém jejich odhalování a potírání.

Rezoluce je politickým posouzením problematiky, míní kabinet

Kabinet podle návrhu, který mu předložila ministerstva spravedlnosti, pro místní rozvoj a financí, zdůraznil, že rezoluce je politickým, nikoliv odborným posouzením problematiky. EP vytknul to, že vítá obnovení vyšetřování Babiše v souvislosti s jeho účastí na projektu Čapí hnízdo a vyjadřuje důvěru v to, že česká justice bude v tomto trestním řízení postupovat nezávisle a nebude podléhat žádnému politickému vlivu. „Jedná se o porušení principu presumpce neviny a nepřípustné zasahování do konkrétního trestního řízení,“ stojí v usnesení. Benešová dodala, že ze strany EP šlo o nepřijatelnou formulaci. „Tady jsme byli nuceni se ohradit,“ řekla.

Vítání vyšetřování a výzvy k jeho nezávislosti podle usnesení představují přímý politický nátlak na konkrétní řízení. „Bez jakékoliv znalosti konkrétní věci EP pobízí k činění kroků v trestněprávní rovině, čímž činí politický a mediální tlak na justiční systém v ČR,“ uvádí usnesení. Když EP vítá obnovení stíhání, deklaruje podle návrhu i nesouhlas s dosavadní činností orgánů činných v trestním řízení. „Takový postoj je zcela jasným zásahem do vnitřních záležitostí členského státu, navíc účelově a subjektivně projeveným na konkrétní případ,“ dodává dokument.

Vláda také označila za nepřijatelnou výzvu, aby Finančně analytický úřad (FAÚ) zaujal proaktivnější přístup při boji proti daňové trestné činnosti, podvodům a korupci. „FAÚ je nezávislý úřad, ani ministr financí nemůže zasahovat do jeho činnosti, za celou dobu jako ministryně jsem tam nebyla a prací FAÚ se nezaobírám,“ řekla novinářům Schillerová.

Ministerstvo pro místní rozvoj zase podle ministryně Kláry Dostálové (za ANO) do usnesení přispělo vyjádřením na téma systému rozdělování dotací. „Komise stále trvá na důvěrném režimu (auditů). Nikdo, ani EP, nemůže předjímat pozici, dokud nebude řízení ukončeno,“ podotkla Dostálová. Ministerstvo podle ní dodržuje všechna nařízení a metodiku.

Kabinet také kritizuje to, že EP předjímá výsledek auditů k Babišovu střetu zájmů. „EP v této souvislosti nerespektuje průběh auditního procesu a činí expresivní konstatování, které se neopírá o žádné relevantní odborné posouzení,“ uvedla vláda. Jeví se podle ní, že EP uplatňuje svůj politický a mediální vliv na řádný průběh auditů. „A svými konstatování o střetu zájmů bez řádných odborných podkladů presumuje jejich výsledek. Tímto způsobem dochází rovněž k nerespektování pravidel nastavených samotnou EU,“ stojí v usnesení.

Snažím se naučit mít jizvy po popálení ráda, říká Týnuš Třešničková

Kristýna Třešňáková známá pod jménem Týnuš Třešničková (Praha, 27. června 2020) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Byl to okamžik. Vteřina, v níž ji ožehly plameny. Vlasy, krk, ruce, obličej... Ten krásný obličej, který ji živí. Jedna...

Největší slabiny ojetých dodávek. Přinášíme přehled nejporuchovějších vozů

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Dodávky byly stvořeny pro práci. Najedou mnohem více kilometrů než osobní auta, a to v náročných podmínkách. Ne všechna...

VELKÝ TEST ZOO: přehled cen, zvířat i atrakcí. Přijeďte, pomůžete!

Tygr ussurijský v Zoologické zahradě Olomouc | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Mají otevřeno 365 dní v roce, ať praží slunce, nebo se žení čerti. Na několik týdnů je zavřel až koronavirus. Chcete...