Úterý 23. dubna 2024, svátek má Vojtěch
130 let

Lidovky.cz

Vláda si posvítí na zmocněnce

Česko

Šéf dopravy Vít Bárta mluví o jejich propouštění. Premiér trvá na tom, že vláda posoudí jejich užitečnost

PRAHA Příští týden začne vláda projednávat razantní škrty, které musí udělat ještě letošní rok. Než si však nechají ministři sáhnout na peníze, chtějí mít jistotu, že už nelze brát nikde jinde.

Jasně to avizuje například ministr dopravy Vít Bárta (VV). Než zmrazí výstavbu započatých silnic, chce například propustit vládní zmocněnce.

„Pokud přistoupíme na návrh ministerstva financí, muselo by ministerstvo dopravy pozastavit i některé současné rozestavěné stavby. Stane se tak jedině za předpokladu, že budeme přesvědčeni, že jinde již škrtat nejde. Zmocněnci jsou příkladem možných úspor,“ napsal včera LN Bárta.

Rozšířil tak myšlenku omezit funkce dvou zmocněnců pro dopravu, o níž včera informovala MF DNES, i na další funkcionáře.

Premiér Petr Nečas (ODS) se však zatím staví k nápadu ministra dopravy rezervovaně. „To bude otázkou dalších jednání,“ odpověděl na dotaz LN, zda v rámci úsporných opatření můžou přijít o práci vládní zmocněnci.

Nečas navíc upozornil, že ani osud silničních zmocněnců neleží jen v Bártových rukou. „Jsou to zmocněnci vlády, nikoliv toho či onoho ministra,“ zdůraznil Nečas. (Některé ze zmocněnců pouze navrhují jednotlivá ministerstva, pozn. red.) Vláda, která se otázkou zmocněnců bude zabývat v příštích dnech, prý napřed musí posoudit, „který zmocněnec užitečný je a který řekněme nepřináší náležité výsledky“.

Plat zmocněnců, kteří pracují v úřadu vlády, se podle oficiálních informací pohybuje okolo 80 tisíc korun měsíčně. Díky různým příspěvkům se však jejich odměny mohou vyšplhat až nad sto tisíc korun.

„Podle smlouvy mám plat 85 tisíc hrubého a k tomu jsou další částky, které souvisejí s chodem kanceláře a s odvody,“ řekl LN například zmocněnec pro dopravu Ivo Toman, jehož úřad plánuje Bárta zrušit nebo omezit. Podle neoficiálních informací dostává přes sto padesát tisíc korun měsíčně. V nejistotě zůstává i Kocáb Zmocněnci si za svou agendou stojí a tvrdí, že mají i dál co nabídnout. „Panu ministrovi budu chtít říct, co jsem v této funkci dělal, jaké jsou úspěchy a výsledky. A samozřejmě bych rád pokračoval,“ řekl LN Toman. Svoji „velikou roli“ do budoucna vidí například v takzvaných PPP projektech, dopravních stavbách se spoluúčastí soukromých firem.

Na konečný verdikt Nečase čeká i zmocněnec pro lidská práva Michael Kocáb. Ten se do funkce dostal poté, co musel na přání Strany zelených opustit křeslo ministra pro lidská práva ve Fischerově vládě. „Předal nějaké podklady a budeme o těch věcech dál jednat,“ řekl včera LN premiér. S Kocábem se přitom Nečas sešel už minulý týden. Kocába Bártův plán nepotěšil. „To není dobrá zpráva. Doufám, že se to netýká našeho úřadu,“ prohlásil. Zmocněnec pro lidská práva je podle něj navíc specifický tím, že spravuje agendu, kterou pod sebou nemá nikdo jiný, například ministerstvo. „Kdyby nebyl zmocněnec, musí se o to starat někdo jiný,“ uvedl.

***

ZMOCNĚNCI V květnu 2010 působilo v úřadu vlády osm zmocněnců: * Vít Schorm – zastupování ČR před Soudním dvorem EU * Martin Smolek – zastupování před Soudním dvorem ES a Soudem 1. stupně * Karel Dobeš – kandidatura ČR na umístění Evropského úřadu pro dohled nad globálními navigačními družicovými systémy * Tomáš Hasil – příprava MS v lyžování 2009 v ČR. Už skončil. * Ivan Wilhelm – výzkum * Ivo Toman – doprava * František Kopecký – doprava * Michael Kocáb – lidská práva Aktuálnější seznam úřad vlády nemá, v červenci ho ale určitě rozšířil Václav Bartuška (jaderná energie).

Autor: