Čtvrtek 12. prosince 2019svátek má Simona 1 °C sněžení Předplatné LN
28. listopadu 2012 21:45 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Vláda si pozvala Henycha na kobereček, ministři se o něj pohádali

Václav Henych - ředitel odboru odpovědného za registraci prezidentských kandidátů | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Václav Henych - ředitel odboru odpovědného za registraci prezidentských kandidátů | foto: MAFRA - Petr Topič

PRAHA Vláda vedla živou debatu o způsobu, kterým ministerstvo vnitra vyřadilo některé kandidáty z lednové přímé volby prezidenta. Novinářům to po večerním jednání kabinetu řekl premiér Petr Nečas (ODS). Rozhodnutí je ale podle něj nyní na Nejvyšším správním soudu, a nebylo by proto vhodné, aby kabinet jakkoliv jeho verdikt ovlivňoval.

Někteří členové vlády způsob výpočtu neplatných hlasů kritizovali, jiní se ministerstva vnitra zastávali. "Samozřejmě jsme se touto záležitostí zabývali, projednali jsme základní informaci, kterou jsme dostali z ministerstva vnitra i od příslušných odborných pracovníků. Debata byla velmi živá a řekl bych, že poměrně plastická. Nemá význam nyní více interpretovat její obsah, právě proto, aby náhodou nevznikl dojem, že ovlivňujeme soudní rozhodování," řekl Nečas.

VÍCE O PREZIDENTSKÉ VOLBĚ:

Na vládu přišel postup vnitra vysvětlovat dokonce i Václav Henych - ředitel odboru odpovědného za registraci prezidentských kandidátů. Projednávání plánovaných bodů programu vlády se i kvůli debatě o prezidentské volbě zdrželo.

Neúspěšní kandidáti

NSS dostal celkem devět podnětů souvisejících s registracemi kandidátů pro přímou volbu prezidenta. Jsou mezi nimi stížnosti všech tří kandidátů, které ministerstvo vnitra v pátek po odpočtu neplatných hlasů vyřadilo z prezidentské volby, tedy senátora Tomia Okamury, ekonoma Vladimíra Dlouhého a předsedkyně Suverenity Jany Bobošíkové. Všichni se domáhají toho, aby je soud vrátil do boje o Hrad. Lhůta pro podání stížností vypršela dnes v 16:00. NSS musí rozhodnout do 13. prosince.

Nečas kritizoval sčítání

Jeden z členů vlády, který nechtěl být jmenován, řekl, že na jednání kabinetu zaznívaly výtky, podle nichž spory kolem vyřazení kandidátů vrhají velmi špatné světlo na celou státní správu. Nečas kritizoval postup, při kterém úřad sčítal procenta neplatných hlasů ve dvou kontrolních vzorcích.

Ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09) se ale například vnitra zastával s tím, že se drželo zákona a jeho výkladu, který předem připravilo. Největší kritiku vnitro sklízí právě za to, že chybovost ve dvou kontrolních vzorcích sčítalo. Mnoho odborníků se kloní k tomu, že oba údaje měli úředníci zprůměrovat.

ČTK, Lidovky.cz
Premium

Konzumace jídla několikrát denně je klišé, tvrdí výživový poradce Fořt

Abdalláh Kardaš | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Napsal více než dvacet knih o zdravém životním stylu a boji s obezitou. Petr Fořt tvrdí, že žádný obecně platný návod...

Premium

Pes celý život čeká na to, až ho někdo sprdne, říká veterinář

Abdalláh Kardaš | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Do své ordinace v centru Prahy dochází den co den už 22 let, aby znovu na nohy postavil čtyřnohé domácí mazlíčky. „I...

Premium

Sedí s drahými mobily, dětem kupujeme kartáčky my, říká režisérka Výměny

Abdalláh Kardaš | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kreativní producentka a režisérka Jana Rezková natáčí už patnáct let úspěšnou reality show Výměna manželek. Navštívila...